پنج شنبه 04 بهمن 1397
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11156659
["بابک زنجانی"]

وکیل بابک زنجانی:شرکت نفت2میلیارد یورو را بگیرد وگرنه چیزی جزیک برگ محکومیت موکلم چیزی گیرش نمیاید!

‌رسیدگی به اتهامات همدستان زنجانی در پرونده نفتی در حالی در دادگاه انقلاب برگزار می‌شود که هنوز هم در اصل موضوع که همان میزان بدهی‌های متهم ردیف اول پرونده نفتی است، بحث‌های مختلفی مطرح می‌شود.

وكیل بابك زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی، دیروز در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد»، از آخرین جلسه‌ای كه یك ماه پیش بین نمایندگان شركت نفت و شركای زنجانی برگزار شد گفت و در پاسخ به اظهارات نفتی‌ها، با استناد به سخنان محسنی اژه‌ای، رقم ذكر شده در دادنامه را ملاك سنجش بدهی موكلش به شركت نفت دانست. رسول كوهپایه‌زاده تاكید كرد: «امروز بعد از ٣ سال و ٨ ماه از تشكیل پرونده نفتی، به جایی رسیده‌ایم كه تمام روند قانونی آن انجام، رای قطعی صادر و عدد بدهی كه همان رقم ٠٠٠/٥٠٠/٩٦٧/١ یورو است، تایید شد. بنابراین، طرفین هر ادعایی داشته باشند، تا زمانی كه مستند به رای قطعی نباشد وجاهت قانونی ندارد».
شركای زنجانی، منتظر پاسخ شركت نفت هستند
وكیل متهم نفتی با اشاره به اعلام آمادگی شركای زنجانی برای پرداخت مبلغ بدهی او، گفت: آنها اعلام كردند كه اموال زنجانی را یا عینا به ما مسترد كنید و ما عین همان رقم بدهی مندرج در دادنامه را پرداخت می‌كنیم یا براساس كارشناسی كه انجام شده و مورد تایید دادستانی هم قرار گرفته ٢ هزار میلیارد تومان به عنوان ارزش اموال داخلی از مبلغ بدهی او كسر كرده و الباقی بدهی را بپردازیم. كوهپایه‌زاده تاكید كرد: با وجود مذاكرات متعدد حضوری كه برگزار شد، شركای زنجانی هنوز پاسخی دریافت نكرده‌اند و همچنان منتظر پاسخ وزارت نفت هستند.
شركای خارجی پرداخت بدهی را تقبل كردند
كوهپایه‌زاده با بیان اینكه این تاخیر و تعلل در روند مذاكرات و امضای قرارداد توافق بین شركت نفت و شركای خارجی، می‌تواند اصل قضیه را دچار آفت كند، عنوان كرد: «شركای خارجی تقبل به پرداخت بدهی كردند. آنها هم شرایط و ملاحظات خاص سیاسی، اقتصادی، امنیتی و تجاری خود را دارند و با وجود این شرایط، هرگونه تعللی می‌تواند به كلیت این روند آسیب بزند.» وكیل زنجانی در ادامه تاكید كرد: ما مهیای این هستیم كه ٢ میلیارد یورو پول به خزانه بازگردد و از آن طرف، اگر طبق دادنامه این اتفاق بیفتد، موكل استحقاق استفاده از ماده ١١٤ قانون مجازات اسلامی را دارد و از تخفیفاتی برخوردار خواهد شد. اما هنوز دوستان شركت نفت پاسخ ندادند و اینكه گفته شده ما شماره حساب داده‌ایم تا به آن واریز كنند، عاری از درنظر گرفتن شرایط فعلی است. اساسا اینكه آیا این شماره حساب‌ها قابلیت پرداخت را دارد یا نه و اینكه مبلغی در این حد بخواهد جابه‌جا شود، هنوز جای سوال دارد. دوستانی كه كار بانكی می‌كنند، می‌دانند كه در حقوق بانكی بین‌المللی، انتقال این حجم از مبالغ حتما باید مستند به قرارداد، اسناد و دلایل پرداخت باشد. وی ادامه داد: طرف خارجی كه حاضر به پرداخت چنین مبلغی شده، باید این اطمینان را داشته باشد كه براساس آن رای قطعی صادر شده، زنجانی می‌تواند از تخفیفات برخوردار شود و اینكه شركت نفت هم رضایت خود را اعلام خواهد كرد.
راه‌حل برای اختلافات به وجود آمده
كوهپایه‌زاده با بیان اینكه یك ماه از تشكیل جلسه بین شركای زنجانی و نمایندگان شركت نفت می‌گذرد، اظهار كرد: «با توجه به اینكه در تصمیم‌گیری‌ها به نحوی به بن‌بست خورده‌ایم و اختلافات به وجود آمده ظاهرا حل نشدنی است، تقاضا كردیم كه در جلسات آتی كه اگر قرار بر برگزاری آن باشد، هم حضور پررنگ‌تر مسوولان قضایی را شاهد باشیم و هم اینكه از كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، نماینده‌ای به عنوان ناظر حضور داشته باشد، تا هم در روند پرداخت بدهی‌ها تسریع شود و هم مقامات ذی‌صلاح به هر كدام از طرفین كه همكاری نمی‌كنند، تذكرات لازم را بدهند.
وزارت اطلاعات نقش میانجی را خوب بازی كرد
وی در پاسخ به اعتراضاتی كه همواره به بدقولی شركای زنجانی می‌شود، هم عنوان كرد: اینكه در گذشته چه اتفاقاتی افتاده، هر یك از طرفین ادعاهایی را در خصوص آن مطرح می‌كنند. اما این اتفاقی كه در حال حاضر روی داده، ماحصل ٦ ماه وساطت، تلاش و درایت وزارت اطلاعات بود. از وقتی كه پرونده نفتی پس از صدور رای قطعی در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت، این وزارتخانه با اشراف كاملی كه بر موضوع و طرفین دعوا دارد نقش میانجی را بازی كرده و امیدواریم كه هرچه زودتر توافقات لازم حاصل شود. البته به توافق معقولی هم رسیدیم. قبل از اینكه جلسه یك ماه پیش را برگزار كنیم، طرفین به یك موافقتنامه‌ای رسیدند كه در آن خیلی از این اتفاقات حل شده بود. اما مجددا پیشنهادات جدیدی مطرح شد كه باعث شد روند انجام كار مقداری مشكل شود.
پس از پرداخت بدهی، زنجانی مستحق تخفیف مجازات است
كوهپایه‌زاده عنوان كرد: با توجه به مفاد قراردادی كه بین طرفین منعقد خواهد شد تا زمانی كه پولی به حساب مورد تایید شركت نفت كه مكانیزم آن در قرارداد مشخص می‌شود، واریز نشود و تاییدیه آن را بانك مركزی در اختیار شركت نفت قرار ندهد و وزارت نفت قابلیت بالقوه بهره‌برداری و انتقال را نداشته باشد، هیچ تغییری در وضعیت حقوقی موكل به وجود نمی‌آید. زمانی‌كه این پرداخت بدهی انجام شود زنجانی مستحق دریافت تخفیفات ذكر شده در قانون خواهد بود. در غیر این صورت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
می‌ترسم تعلل نفتی‌ها به آفت تبدیل شود
كوهپایه‌زاده در پایان تاكید كرد: با توجه به اینكه این پول بیت‌المال است و شركت نفت به نمایندگی از دولت و مردم، شاكی پرونده است، عقلانی است كه این موضوع بار دیگر با جدیت پیگیری شود تا به یك نتیجه‌ای دست یابیم. پافشاری روی مواضعی همچون مطالبه سود و خسارت شركت نفت مستلزم تشریفات قانونی و هم گذشت زمان قابل توجهی است. از این می‌ترسم كه این تعلل به آفت تبدیل شود و خدای نكرده به جایی برسیم كه نه به اصل پول، نه سود آن و نه به خسارت وارده برسیم. زنجانی هم كه دستش از همه جا كوتاه است و ممكن است شرایط فراهم نشود كه همین دو میلیارد یورو هم بازگردد. نهایتا شركت نفت می‌ماند و دادنامه‌ای كه به نفعش صادر شده است.

17302

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11156659 | منبع: روزنامه اعتماد | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11156659/وکیل-بابک-زنجانیشرکت-نفت2میلیارد-یورو-را-بگیرد-وگرنه-چیزی-جزیک-برگ-محکومیت-موکلم-چیزی-گیرش-نمیاید/