شنبه 27 مرداد 1397
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11158466
["مورینیو"]

حاج‌رضایی: امیدوارم تیم چرک سوریه زودتر حذف شود

امیر حاج‌رضایی می‌گوید برای مردم جنگ‌زده سوریه خوشحال است اما توهین‌ها را قبول نمی‌کند.

زاوش محمدی؛ سه‌شنبه شب و در آخرین دیدار مقدماتی جام جهانی‌ 2018، ایران در ورزشگاه آزادی میزبان سوریه بود. ایران كه پیش از این صعودش به جام جهانی‌ مسجل شده بود به دنبال خلق ركوردی جاودانه بود اما بازیكنان سوریه كاری كردند كه حتی كره و ازبكستان هم از پس آن بر نیامدند. این اتفاق در حالی افتاد كه پیش از این بازی شایعاتی مطرح شده بود مبنی بر تبانی. شاید تساوی ایران و سوریه هم باعث شد تا این شایعات بیشتر به گوش برسد و در فضای مجازی در این مورد حرف زده شود. با این حال این اتفاقی نیست كه بشود با قطعیت از آن حرف زد و عملكرد تیم‌ها را زیر سؤال برد. به همین بهانه با امیر حاج‌رضایی برای دقایقی همكلام شدیم و او نظراتش درباره بازی ایران و سوریه را گفت. كارشناس فوتبال كشورمان معتقد است كه سوریه‌ای‌ها در این بازی چرك بازی كردند.

*سه‌شنبه شب تیم ملی ایران مقابل سوریه به تساوی 2-2 رسید و پس از 1120 دقیقه، تیم ملی ایران گل دریافت كرد. سوریه آن تیمی كه سال‌ها پیش با آن بازی كرده بودیم و حتی تیمی كه در بازی رفت مقابلش قرار گرفتیم نبود و بسیار متحول‌شده نشان داد.

ما از قبل انقلاب با سوریه مشكل داشتیم و برد و باخت در این دیدار بسیار مهم بوده. در ارتباط با بازی شب گذشته باید بگویم ما خوب بازی نكردیم و اشتباهات زیادی داشتیم و همچنین آنها انگیزه زیادی داشتند كه مأموریت غیر ممكن خود را به واقعیت تبدیل كنند و به بخش زیادی از آن هم رسیدند. اول هدف اولشان این بود كه ایران را شكست دهند تا مستقیم به جام جهانی‌ صعود كنند و اگر نشد با یك تساوی به پلی‌‌آف برسند و دیدید چگونه خوشحالی می‌كردند. به نظر من یك بار روانی منفی بر تیم ایران حاكم بود؛ اینكه بخواهیم با حفظ ركورد گل نخوردن به جام جهانی‌ صعود كنیم. ما همچنین پیشینه بدی نسبت به این تیم داشتیم. سوریه تیمی چرك بود. در بازی رفت همه دیدند چه اتفاقی رخ داد و در بازی شب گذشته هم مربی و تداركاتشان به بازیكنان و هواداران ما فحاشی كردند و همچنین در راه بازگشت به هتل و در اتوبوس به ایرانی‌ها توهین كردند. امیدوارم هرچه زودتر این تیم حذف شود.

*ما تیم‌های چرك در دنیا كم نداریم و از نگاه سوریه‌ای‌ها، تیمشان شبیه عراق جام ملت‌های 2007 است كه می‌خواهند خودشان را ثابت كنند. از این منظر هم نظر شما همین است؟

به دلیل بحران انسانی در سوریه و اینكه توانستند با صعود به پلی‌‌آف مردمشان را خوشحال كنند، من خوشحالم ولی آن یك دیدگاه انسانی و عاطفی است و با دید فنی فرق می‌كند. یك زمانی بحرینی‌ها سردم‌دار فوتبال كثیف بودند ولی حالا سوریه پیشتاز شده‌. آنها بیرون از زمین هم كارهای ناشایستی انجام دادند و موفق شدند ذهنیت تیمی ما را بر هم بزنند. وقتی ما در دقیقه 13 گل خوردیم یك باوری در بازیكنان ما فرو ریخت و دیگر شاهد آن صلابت و اسكلت‌بندی محكم در تیم ملی‌مان نبودیم. به هر حال این بازی، یك بازی خیلی سخت و دشوار از نظر انگیزه‌های موجود در دو تیم بود و در پایان، این سوریه بود كه به مقصدش رسید. این نوع تیم‌ها، علیه فلسفه فوتبال حركت می‌كنند.

* ما این منطقی كه شما می‌گویید را چهار سال پیش مقابل كره پیاده كردیم و آنها هم چنین نظری درباره فوتبال ما داشتند!

این دو نوع فوتبال خیلی تفاوت داشت. من هنوز اتفاقات بازی رفت در مالزی جلوی چشمانم است و دروازه‌بان سوریه كاری كرد تا سرمربی ما در نوشابه را جلو بینی‌‌اش بگذارد و او را به دلقك تشبیه كند. ما با یك سیستم بسته دفاعی مقابل كره بازی كردیم و نوع بازی ما چرك نبود. بازی ما نه خلاف اخلاق بود نه خلاف قانون. این سیستم نوعی از فوتبال است كه شاید هم خیلی‌ها این نوع بازی را دوست ندارند و معتقدند فوتبال را خفه می‌كند و در سطح اول فوتبال به مورینیو و سیمئونه ایراد می‌گیرند. ما بسته بازی كردیم و با فلسفه تهاجمی فوتبال فاصله داشتیم ولی سوریه‌ای‌ها چرك بازی كردند.

*ما ضد فوتبال بازی كردیم، آنها چرك؟
شما به فوتبال دفاعی می‌گویید ضد فوتبال؟

*بسیاری به فوتبالی كه مورینیو بازی می‌كند، فوتبال دفاعی ضدفوتبال می‌گویند.

من با این حرف موافق نیستم اما می‌توانم بگویم فوتبال ‌دوست‌داشتنی بازی نمی‌كنیم اما نوع فوتبال ما چرك نیست. همچنین باید بگویم داور كنترل خوبی روی بازی نداشت و نسبت به سوریه‌ای‌ها با مماشات برخورد می‌كرد. یكی از مشكلات ما این است كه در تاكتیك‌ها محدودیت داریم و وقتی بازی گره می‌خورد پلن‌هایی برای بیرون آمدن از فشار و باز كردن گره نداریم.

*بیرانوند در دو بازی گذشته برابر سوریه و الاهلی عربستان دو گل از عمرالسومه دریافت كرد و اگر سرخپوشان صعود كنند مقابل الهلال با یك بازیكن دیگر از سوریه باید بازی كنند. به نظر می‌رسد ما مقابل این نسل جدید فوتبال سوریه كمی هراس داریم.

به طور كلی ما در آسیا با دو تیم مشكل داریم. ما هر چقدر با تیم كره آسان بازی می‌كنیم، با عراق و سوریه به مشكل می‌خوریم و قبل از انقلاب هم همین مشكل را با این دو تیم داشتیم.

*سه بازی بد كی‌روش در شش سالی كه در ایران حضور دارد، مقابل این دو تیم و همچنین لبنان است.

من حرف شما را قبول دارم و دیدید یك گروه پرخاشگر، هم بیرون و هم داخل زمین در حال بر هم زدن تمركز بازیكنان ما بودند. دروازه‌بانشان وقتی تیمشان گل اول را به ثمر رساند بارها خودش را روی زمین انداخت. حتی مدافعانشان وقتی خودشان هم خطا می‌كردند برای دقایقی روی زمین دراز می‌كشیدند و اتلاف وقت می‌كردند. این نوع بازی در هیچ جای دنیا پسندیده نیست و اگر داور قاطع بود تا 15 دقیقه اول به چند بازیكن آنها كارت می‌داد. به نظر من مماشات داور روی رفتار آنها تأثیر داشت و سوری‌ها را وحشی‌تر كرد. اگر یك داور اروپایی بازی را قضاوت می‌كرد یا همین داور رفتاری محكم‌تر از خود نشان می‌داد می‌توانست آنها را سر جایشان بنشاند.

* این بازی یك موضوع حاشیه‌ای هم داشت؛ اینكه دختران ما در استادیوم نبودند ولی دختران سوری با راحتی كامل در استادیوم حضور داشتند.

دقیقاً. آن هم بی‌حجاب! این مسئله ورود بانوان به ورزشگاه كه نیمی از جمعیت كشورمان را تشكیل می‌دهند نیاز به یك اراده ملی دارد. افرادی كه عاشق این كشور هستند باید فشار بیاورند. چگونه می‌شود دختر ایرانی ما با پرچم كشور سوریه وارد استادیوم شود، ولی نتواند با پرچم ایران وارد شود؟ هضم این موضوع برای من بسیار سخت است. نمی‌دانم چطور می‌شود در زمان انتخابات و مسائل مهم كشور، آقایان روشنفكر حرف‌های بسیاری می‌زنند اما وقتی كارشان تمام می‌شود همه چیز را به دست فراموشی می‌سپارند. در سخنرانی رئیس‌جمهور در استادیوم 12 هزار نفری و پیش از انتخابات، بانوان و آقایان در كنار یكدیگر بودند و هیچ اتفاقی رخ ندارد. این دختران همواره در بزنگاه‌های مهم كشور حضور داشته‌اند، چرا حالا باید از ورودشان به ورزشگاه جلوگیری شود؟ آن هم وقتی كه دختران سوری با آن وضعیت به استادیوم می‌روند. ما می‌بینیم خانم موگرینی وقتی به ایران می‌آید حجابش را رعایت می‌كند، ولی دختران سوری وارد استادیوم می‌شوند و هم توهین می‌كنند و هم هر رفتاری كه دلشان می‌خواهد انجام می‌دهند! این قضیه بیشتر از نتیجه 2-2 من را ناراحت كرد.

43257

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11158466 | منبع: خبرآنلاین | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11158466/حاج‌رضایی-امیدوارم-تیم-چرک-سوریه-زودتر-حذف-شود/