یک شنبه 31 تیر 1397
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11162805
["کردستان"]
["کردستان"]

ایران در قبال تعویق همه پرسی، به‌ اقلیم کردستان ضمانت می دهد!

یکی از رهبران جنبش صدر با صدور یک بیانیه‌ مدعی شد که‌ ایران در مقابل تعویق همه پرسی به‌ اقلیم کردستان عراق ضمانت می دهد.

به‌ گزارش خبرگزاری مهر به‌ نقل از روداو، بهاء العرجی، از چهره‌ های مطرح جنبش صدر با صدور یک بیانیه‌ مدعی شد که‌ جمهوری اسلامی ایران در مقابل تعویق همه پرسی به‌ اقلیم کردستان عراق ضمانت خواهد داد.

بر اساس این گزارش، بهاء العرجی در بیانیه‌ خویش درباره‌ همه پرسی اقلیم کردستان عراق آورده‌ است: همه پرسی بر اساس قوانین بین المللی حق هر ملتی است، در دستور عراق هم هیچ بندی بر ضد آن موجود نیست، اما راهکاری که‌ در حال حاضر اقلیم کردستان عراق در پیش گرفته‌ است غیره‌ قانونی است چون این موضوع ابتدا باید در پارلمان عراق و بعد پارلمان کردستان عراق مطرح می شد و نهایتا به‌ رای گیری گذاشته‌ می شد.

این سیاسی عراقی در ادامه‌ بیانیه‌ خویش اشاره‌ کرده‌ است: اگر می خواهید این همه پرسی متوقف شود باید از دادگاه‌ فدرالی عراق شکایت کنید، برعکس این مسئله‌ همه‌ حرکت ها به‌ نفع همه پرسی است.

وی در ادامه‌ هشدار داده‌ است که‌ بعد از همه پرسی اقلیم کردستان عراق، مناطق سنی نشین هم به‌ دنبال رفراندوم خواهند بود، آمریکا هم به‌ صورتی پنهانی از این ایده‌ حمایت می کند چون به‌ نفع آنهاست.

العرجی همچنین درخصوص دیدگاه‌ کشورمان مدعی شد: دیدگاه‌ جمهوری اسلامی ایران روشن است و خواهان عقب افتادن همه پرسی است. ایران در مقابل تعویق همه پرسی به‌ برادران کرد ضمانت می دهد. در چند روز آینده‌ هم ابعاد این موضوع بیشتر روشن خواهد شد.

شایان ذکر است که‌ امروز رسانه‌ های اقلیم کردستان عراق مدعی شدند که‌ حاج سردار قاسم سلیمانی امروز به‌ اربیل سفر کرده‌ تا با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کند. بارزانی در دیدار چند روز پیش تلویزیونی خویش اعلام کرد بود که‌ ایران اگر بخواهد می تواند نقش میانجی مابین بغداد و اربیل را به‌ منظور رسیدن به‌ یک راهکار منطقی بر عهده‌ بگیرد.

کد خبرنگاری
163259
تهیه و تنظیم توسط:
پدرام منصوری
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11162805 | منبع: مهر | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11162805/ایران-در-قبال-تعویق-همه-پرسی-به‌-اقلیم-کردستان-ضمانت-می-دهد/