یک شنبه 31 تیر 1397
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11163041
["جام جهانی"]
["مدال طلا","جام جهانی"]

رضا زارعی: طی دو سال آینده میزبان جام جهانی سنگ نوردی می شویم

رئیس فدراسیون کوهنوردی با اشاره به برنامه های فعلی این فدراسیون گفت: به دنبال میزبانی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ هستیم.

نشست خبری فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به مناسبت میزبانی ایران در بیست وپنجمین دوره مسابقات سنگ نوردی مسابقات آسیا امروز چهارشنبه در محل برگزاری این رقابت ها (مجتمع مگاپارس) برگزار شد.

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در آغاز این نشست خبری با تأکید بر اینکه این فدراسیون براساس یک برنامه پنج ساله و برای حضور در بازی های آسیایی جاکارتا و المپیک توکیو پیش می رود اظهار داشت: برای نخستین بار رقابت های سنگ نوردی در المپیک توکیو برگزار می شود. اتحادیه کوهنوردی و سنگ نوردی سال ۲۰۰۷ شکل گرفت و در واقع رقابت های جام جهانی این رشته بعد از شکل گیری این اتحادیه رسمیت پیدا کرد.

وی در این رابطه ادامه داد: این اتحادیه خیلی سریع عضو کمیته بین المللی المپیک شد و بعد از ۹ سال مجوز ورود به المپیک را گرفت همین موضوع نشان از جذابیت این رشته دارد و رویکردی که ioc به این گونه رشته های جوان پسند دارد. ما امیدواریم در کاروان ایران برای بازی های آسیایی جاکارتا و المپیک توکیو جایی داشته باشیم.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با بیان اینکه در مجموع بین ۱۲ تا ۱۵ کشور آسیایی در رشته سنگ نوردی فعالیت دارند تصریح کرد: ژاپن بهترین کشور سنگ نوردی دنیا است که در مسابقات جام جهانی پاریس سه مدال طلا گرفت و هفته گذشته هم در مسابقات اتریش صاحب ۱۹ مدال شد. این کشور سرمایه گذاری وسیعی روی سنگ نوردی و برای ورود به المپیک کرده است.

زارعی با بیان اینکه رقابت های سنگ نوردی قهرمانی آسیا در ایران در سه ماده سرعت، لید و بولدر برگزار می شود، یادآور شد: ما در بخش سرعت دارای رکورد جهانی هستیم این بخش از رقابت ها در دو بخش انفرادی و امدادی برگزار می شود، البته کشور اندونزی در دنیا سرآمد دیگر کشورها در بخش سرعت است اما با توجه به تمریناتی که ورزشکاران ما داشته اند امیدواریم در مسابقات تهران بتوانیم بالاتر از اندونزی قرار گیریم.

وی در این رابطه ادامه داد: در دو ماده بولدر و لید هم به ترتیب ورزشکاران ژاپن و کره جنوبی جزء بهترین ها هستند.

زارعی در ادامه صحبت های خود با یادآوری اینکه ترکیب تیم های ایران برای حضور در مسابقات سنگ نوردی قهرمانی آسیا براساس نتایج رقابت های جام فجر و قهرمانی کشور همراه با پنج مرحله اردوی آماده سازی، مشخص شد خاطرنشان کرد: وزارت ورزش و اداره ورزش جوانان استان تهران، فدراسیون را در برگزاری این رویداد همراهی کرده اند. وزارت ورزش با پرداخت هزینه مسابقات جام فجر و اردوهای آماده سازی که حدود ۵۰۰ میلیون شد ما را مورد حمایت قرار داد.

با تأکید بر اینکه جز ایران دیگر کشورهای غرب آسیا در رشته سنگ نوردی سرمایه گذاری نکرده اند تأکید کرد: استقبال کشورهای آسیای میانه از این رشته به صورت نسبی بوده است. در واقع بیشتر در شرق و جنوب شرق آسیا که گردش پذیر هستند، شاهد پیشرفت سنگ نوردی هستیم. در مجموع ۱۵ کشور عضو اتحادیه آسیا هستند، رقابت های تهران هم ابتدا قرار بود به عنوان انتخابی بازی های آسیایی جاکارتا برگزار شود اما با لغو این فاکتور صرفاً رقابت ها تحت عنوان قهرمانی آسیا برگزار می شود.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مورد شانس مدال آوری ایران در بازی های آسیایی جاکارتا و المپیک توکیو تصریح کرد: قطعاً در جاکارتا شانس مدال در بخش سرعت را داریم اما برای المپیک به هیچ وجه چنین شانسی برای خود قائل نیستیم. بازی های المپیک با حضور ۲۰ ورزشکار در هر یک از بخش های مردان و زنان برگزار می شود و حتی کسر سهمیه این بازی ها هم سخت است.

زارعی با یادآوری میزبانی هایی که ایران طی سالهای گذشته در رده های سنی مسابقات قهرمانی آسیا داشته است اظهار داشت: در آسیا مسابقات براساس الزامات کشور میزبان برگزار می شود اما برای میزبانی جام جهانی چنین مسئله ای وجود ندارد. یکی از مشکلات ما هم در میزبانی های جهانی مباحث مربوط به حضور بانوان است. با این حال به دنبال این هستیم طی دو سال آینده بتوانیم برگزار کننده رقابت های جام جهانی هم باشیم. البته این را هم بگویم که هفته گذشته پیشنهاد میزبانی ایران برای مسابقات دانشجویان جهان به ما داده شد، در همین رابطه مکاتباتی با وزارت ورزش انجام داده ایم تا بتوانیم پاسخگو باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: یکی از مشکلات ما نداشتن مجموعه اختصاصی است، البته وزارت ورزش در این مورد کمک حال ما بوده و بودجه ای را اختصاص داده است اما از این وزارت خانه تقاضای یک زمین هم در مجموعه ورزشی آزادی کرده ایم تا بتوانیم از آن برای ساخت مجموعه اختصاصی خود استفاده کنیم.

در بخشی از نشست خبری امروز اقبال افلاکی سرپرست تیم های ملی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در این مورد آیا ایران که در میزبانی گذشته خود برای مسابقات سنگ نوردی آسیا (پارک ملت) موفق به عنوان قهرمانی شد، می تواند مجدد این عنوان را تکرار کند ؟، گفت: زمانی که ما در پارک ملت میزبان این رقابت ها بودیم کشورهایی مانند کره جنوبی و اندونزی تا این حد در تلاش برای مطرح کردن خود در سطح جهان نبودند. در کل برای این دوره از مسابقات شرایط همه تیم ها خیلی متفاوت شده است. برگزاری متعدد رقابت های جام جهانی و کاپ جهانی باعث شده همه کشورها چابک تر و آینده نگرتر باشند. با همه اینها انتظار داریم ورزشکارانمان در بخش سرعت صاحب مدال شوند البته در دو بخش دیگر مأیوس نیستیم.

در بخش دیگری از نشست خبری امروز سید حسن موسوی مدیر مجموعه مگا پارس که میزبانی مسابقات سنگ نوردی قهرمانی آسیا را عهده دارد با بیان اینکه برای ساخت دیوار این رقابت ها یک میلیارد تومان هزینه شده است خاطرنشان کرد: البته این هزینه جدا از هزینه های کلی میزبانی است؛ ساخت دیوار خیلی اختصاصی بود به همین دلیل با نظر مستقیم کارشناسان فدراسیون انجام شد.

موسوی تأکید کرد: ما از اداره ورزش و جوانان استان تهران مجوز باشگاه صخره نوردی گرفتیم و بعد از اتمام مسابقات قهرمانی آسیا از این دیوار در آن باشگاه استفاده خواهیم کرد.

کد خبرنگاری
308110
تهیه و تنظیم توسط:
رامین عضدی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11163041 | منبع: مهر | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11163041/رضا-زارعی-طی-دو-سال-آینده-میزبان-جام-جهانی-سنگ-نوردی-می-شویم/