چهار شنبه 21 آذر 1397
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11361512
["اخاذی"]
["تلگرام","یزد","فیلم","عکس"]

ترفند مامور قلابی برای اخاذی از زنان در یزد

رییس پلیس فتای یزد از شناسایی و دستگیری عامل مزاحمت‌ و تهدید در فضای سایبر برای چندین خانم یزدی در شبکه پیام‌ رسان تلگرام خبر داد و گفت: هرگاه کسی به وسیله‌ تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

سرهنگ «مرتضی ابوطالبی» اظهار کرد: در پی مراجعه حضوری چندین نفر خانم به این پلیس و ارائه شکوائیه مبنی بر ایجاد مزاحمت سایبری و تهدید، رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا یزد قرار گرفت.

وی افزود: شاکیان در اظهارات خود مدعی شدند که شخصی در ساعات روز گذشته با آنها تماس گرفته و مدعی شده از طرف مرکز بهداشت یزد بوده و برای ارسال پک بهداشتی و ارسال آن برای شاکیان نیاز به پر کردن فرمی است که به اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی و تعداد فرزند و دیگر مواردی همچون جزییات روابط زناشویی آنها نیاز است که شاکیان هم اطلاعات دقیق را به مامور قلابی بهداشت ارائه کرده و در پایان از سوی مامور قلابی بهداشت تهدید شده‌اند، با شرط این‌که چنان‌چه به خواسته‌های شوم وی پاسخ مثبت ندهند صدای ضبط شده که حاوی اطالاعات شخصی آنها می‌باشد را از طریق تلگرام در گروه‌های مبتذل و مستهجن بارگزاری خواهد نمود.

رییس پلیس فتای استان یزد گفت: متهم در ابتدای تماس تلفنی با شاکیان از آنها به بهانه ثبت شماره تلفنشان در سامانه مرکز بهداشت، در خواست کدی را داشته که لحظاتی قبل از تماس تلفنی به خط آنها یا تلگرامشان ارسال شده است، که با دریافت کد پنج رقمی در مرحله اول اقدام به دسترسی به تلگرام شخصی آنها نیز می‌نموده و در پایان تماس با توجه به در اختیار داشتن اطلاعاتی نظیر موارد دریافتی و ارسالی آنها اعم از عکس و فایل‌های خصوصی خانم‌ها که از طریق تلگرام برای نزدیکان و محارم خود داشته‌اند نیز آنها را تهدید می‌نموده که این عمل نیز جرم محسوب می‌شود.

سرهنگ ابوطالبی تصریح کرد: با توجه به اظهارات شاکیه و دستور قاضی پرونده، ‌کارشناسان پلیس فتا با اقدامات تخصصی و پس از بررسی‌های لازم، متهم عصر همان روز در کارگاه نجاری اش دستگیر و به پلیس فتا منتقل نمودند.

وی ادامه داد: استاد کار نجار که به عنوان متهم دستگیر شده بود با ارائه مستندات کارشناسان فنی این پلیس به بزه انتسابی اعتراف نموده و پس از اظهار پشیمانی، هدفش از این اقدام را بر طرف نمودن نیاز های جنسی خود عنوان نمود.

این مقام مسئول با بیان این‌که متهم پس از تشکیل پرونده برای انجام مراحل قانونی تحویل مقامات قضائی شد، به کاربران توصیه کرد: در مرحله اول چنانچه با توجه به تهدیدات و آسیب‌های شبکه اجتماعی تلگرام و آگاه‌سازی‌های پلیس فتا هنوز هم تمایل به استفاده از این برنامه را دارند حتما نسبت به فعال‌سازی رمز دو مرحله‌ای آن اقدام نمایند و از بارگزاری اطلاعات خصوصی اعم از عکس و فیلم در تلگرام و دیگر نرم افزارهای پیام رسان خودداری نمایند و توجه داشته باشند که شبکه‌های اجتماعی و در مجموع فضای مجازی محیط امنی نمی‌باشد.

رییس پلیس فتای استان یزد، ‌خاطرنشان کرد: خانم‌ها نیز باید دقت داشته باشند تا از پاسخگویی به شماره‌های ناشناس خودداری و در صورت پاسخگو بودن از ارائه اطلاعات شخصی جدا خودداری نمایند و در مورد ادعاهای مخاطبان در فضای مجازی یا حقیقی حتما تحقیق نموده و به شخصیت‌های کاذب اعتماد ننموده تا از بروز مشکلات پیش رو همچون موضوع پرونده جلوگیری نمایند.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11361512 | منبع: ایسنا | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11361512/ترفند-مامور-قلابی-برای-اخاذی-از-زنان-در-یزد/