دو شنبه 05 فروردین 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11387547
["جنایت"]
["مرگبار"]

سندرز: آمریکا در جنایت اخیر ائتلاف سعودی شریک است

«برنی سندرز» سناتور دموکرات آمریکایی روز پنج‌شنبه در واکنش به حمله مرگبار ائتلاف سعودی به یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی، بار دیگر از دولت آمریکا خواست حمایت از حملات به یمن را پایان دهد.

سندرز با به اشتراک‌گذاری مطلبی درباره کشته و زخمی شدن ده‌ها دانش‌آموز یمنی در حمله روز گذشته ائتلاف سعودی در شهر «ضحیان» استان «صعده»، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «ایالات متحده با پشتیبانی از جنگ ائتلاف سعودی در یمن از طریق ارائه تسلیحات، سوخت‌رسانی هوایی و کمک به هدف‌یابی، در این قساوت شریک است. »

وی که از معدود سناتورهای ضدجنگ آمریکایی است و پیش از این هم با مداخله نظامی واشنگتن در غرب آسیا مخالفت کرده، افزود: «هیچ‌کس نمی‌تواند واقعا ادعا کند که حمایت ما از این جنگ واقعا مایه امنیت بیشتر ماست. در واقع، خلافش درست است. این جنگ نه تنها دارد نفرت از ایالات متحده را تحریک می‌کند، بلکه همانطور که از گزارش‌های جدید دریافته‌ایم، ائتلاف سعودی با القاعده یمن، یعنی یکی از خطرناک‌ترین شاخه‌ای این گروه تروریستی که هدفش را حمله به ایالات متحده اعلام کرده، معاملاتی داشته است. »

سندرز در پایان نوشت: «وقت آن است که به حمایت از این جنگ پایان داده و تلاش‌هایمان را بر یک آتش‌بس با وساطت سازمان ملل متحده و راهکاری دیپلماتیک، متمرکز کنیم. »

بنا بر اعلام صلیب سرخ، در حمله روز گذشته بیش از ۵۰ نفر کشته و دستکم ۷۹ تن زخمی شدند. اغلب قربانیان این حمله کودکان زیر ۱۵ سال بوده‌اند که از یک اردوی تابستانی بازمی‌گشته‌اند.

ائتلاف سعودی حمله به این اتوبوس را «اقدامی مشروع» توصیف کرده است. آمریکا هم که به گفته وزارت دفاع آمریکا مستقیما از عملیات‌های ائتلاف سعودی در یمن پشتیبانی نظامی می‌کند، از محکومیت این حمله خودداری کرده و تنها از ریاض خواسته درباره این حادثه تحقیق کند.

عربستان سعودی به همراه چند متحدش از جمله امارات عربی متحده و بحرین از سال ۲۰۱۵ به بهانه بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن، به این کشور حمله کردند.

روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست (۱۲ مرداد ۹۷) به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی «ACLED» که میزان تلفات درگیری‌های نظامی در سرتاسر جهان را رصد و ثبت می‌کند، نوشت تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده است. بخش اعظم قربانیان این حملات غیرنظامی بوده‌اند.

طبق اعلام قبلی نهادهای حقوق بشری یمنی، بیش از ۳۰ هزار نفر نیز در نتیجه غیرمستقیم جنگ جان باخته‌اند که عمده آنان بیمارانی هستند که به دلیل محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان، یا داروی کافی دریافت نکرده‌اند یا موفق نشده‌اند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.

کد خبرنگاری
678880
تهیه و تنظیم توسط:
محمد امینی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11387547 | منبع: فارس | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11387547/سندرز-آمریکا-در-جنایت-اخیر-ائتلاف-سعودی-شریک-است/