سه شنبه 28 خرداد 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11268547

طالبان مسئولیت ترور «بی نظیر بوتو» را به عهده گرفت

طالبان با انتشار کتابی اردو زبان مسئولیت ترور نخست وزیر پیشین پاکستان را به عهده گرفت.

به نقل از اطلس، اخیرا طالبان در یک کتاب اردو زبان به نام «انقلاب محسود وزیرستان جنوبی» مسئولیت ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر فقید پاکستان را به عهده گرفت.

این کتاب به دست یکی از رهبران طالبان پاکستان به نام «ابومنصور آسیم مفتی نورولی» نوشته شده و در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ در ولایت «پکتیکا» افغانستان منتشر شده است.

این کتاب حاوی ۵۸۸ صفحه بوده و در آن تصاویری از رهبران طالبان به چشم می‌خورد.

لازم به ذکر است که بی نظیر بوتو در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ در یک حمله انتحاری در «راولپندی» پاکستان کشته شد.

در خصوص نحوه ترور بی نظیر بوتو گفته می شود که با پایان سخنرانی این سیاستمدار در محل همایش، وی همراه با اطرافیان و محافظان خود سوار بر ماشین قصد ترک کردن باغ «ملی لیاقت» محل برگزاری همایش را داشت که یک بمب گذار انتحاری، ابتدا چندین گلوله به سمت ماشین حامل بوتو شلیک کرد که گلوله‌ها به گردن و سینه وی برخورد کردند و سپس فرد مذکور بلافاصله بمبی را منفجر کرد که موجب کشته شدن آنی خود و تعداد دیگری از حاضران شد.

مطابق گزارش‌ها حداقل ۲۱ یا ۲۲ نفر دیگر به جز بوتو در این انفجار جان باختند.

در پی ترور وی دولت پاکستان طالبان و القاعده را مسئول این عملیات دانست و اعلام شد فردی به نام «کرامت الله بلال» از اعضای القاعده این ترور را انجام داده اما القاعده اعلام کرد که در ترور بوتو نقشی نداشته است.

در عین حال مقام‌های دولت «پرویزمشرف» رئیس جمهوری وقت پاکستان، یک مکالمه صوتی را منتشر کردند که ظاهرا بین دو مقام طالبان و با موضوع مرگ بی نظیر بوتو انجام می‌شود.

پیشتر یک دادگاه مبارزه با تروریسم پاکستان در شهر راولپندی اقدام به تبرئه ۵ مظنون عضو «تحریک طالبان» پاکستان و صدور حکم حبس برای ۲ مقام پلیس کرده بود.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11268547 | منبع: مهر | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11268547/طالبان-مسئولیت-ترور-بی-نظیر-بوتو-را-به-عهده-گرفت/