سه شنبه 28 خرداد 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11268587

آیا سال ٢٠١٨ سال زنان است؟

هنگامی كه مقالات پایان سال را در رسانه‌های آمریكایی مرور می‌كنید، بخشی هم برای زنان در نظر گرفته می‌شود؛ زنان، جایگاهشان و تغییراتی كه در سال ٢٠١٧ رخ داده است. هركدام از رسانه‌ها از منظری به تحولاتی كه از نظرشان در حوزه زنان بنیادین است اشاره كرده‌اند. فهرستی كه از موفق‌ترین زنان عرصه سیاست و اقتصاد و... منتشر می‌شود هر سال طولانی‌تر می‌شود. طبق گزارش واشنگتن‌پست، از سال ٢٠١٤ تا ٢٠١٦ تعداد زنان این فهرست ٩٢٠ نفر است، درحالی‌كه از ٢٠١٦ تا آخر سال میلادی قبل، این تعداد به ٢٦ هزارنفر رسیده است.
یكی دیگر از اتفاقات برجسته سال ٢٠١٧ رژه اعتراضی علیه ترامپ بود كه گفته شد ٥٠٠ هزارنفر از زنان و مردان برای شركت در آن اعلام آمادگی كردند. به قول یكی از زنان؛ «پس از چنین انتخابات ناامیدکننده‌ای، انرژی حاضران در راهپیمایی قابل‌ملاحظه بود». در‌عین‌حال امسال هنگامی كه بیانیه علیه این خشونت جنسی مطرح شد، تعداد زیادی از مردان نیز همراه زنان، این درخواست اعتراضی را امضا كرده بودند. واقعا این هماهنگی قابل‌توجهی است و البته واقعی! واكنش‌هایی كه از سال ٩٢ تا حالا بی‌سابقه بوده است. هرچند پس از آن راهپیمایی به‌یادماندنی سؤال بسیاری از مردم این بود: «قدم بعدی چیست». به گزارش نیویورك‌تایمز، از آن زمان زنان در ایالات متحده و در سراسر جهان گام‌های بزرگی برداشته‌اند؛ هم از لحاظ سیاسی و ورزشی و هم اقتصادی و فرهنگی.

در‌حال‌حاضر زنان برای فرمانداری و پست‌های سیاسی مهم در آمریكا تلاش می‌كنند، هرچند بسته به اینكه در چه حزبی هستند، تلاش‌هایشان سخت‌تر می‌شود؛ مثلا زنان فعال در حزب جمهوری‌خواه میزان اعتراض‌هایشان بیشتر است و سخت‌تر، تا بتوانند در مقابل مردان صاحب نفوذ اعتراض كنند. شیكاگوتریبیون از ١٧ زن دو سؤال پرسیده است: الهام‌بخش‌ترین حركت یا لحظه‌ای كه در سال قبل دیده‌اید، چیست و برای سال بعد چه‌كار باید كرد؟
برخی هشتگ #MeToo را الهام‌بخش دانسته‌اند، چراكه سبب شده زنان جرئت كنند تا درباره مشكلات خود سخن بگویند و همچنین زاویه دید افراد را به مسائل زنان تغییر داده است و پیش‌بینی كرده‌‌اند در سال ٢٠١٨ زنان بیشتری برای حضور در فعالیت‌های ملی و محلی گام بر‌دارند و به سوی تغییر حركت ‌كنند. زنان سیاه‌پوست نیز می‌توانند كمك كنند كه ایالت‌های بیشتری به دموكرات‌ها رأی دهند و هم می‌توانند حضور خود را در فعالیت‌های سیاسی گسترده كنند و رأی بالاتری دریافت كنند.
یكی از كسانی كه در زمینه كتاب‌فروشی فعالیت داشت، به این نكته اشاره كرده كه «اعتماد من به بشریت، توسط تعداد كتاب‌هایی كه از زنان رنگین‌پوست منتشر شد، افزایش یافت. در تعدادی از لیست‌های معتبر و برخی از جوایز حضور چشمگیری داشته‌‌اند و امیدوارم این آغازی در صنعت چاپ و نشر و جامعه ادبی باشد». هنگامی كه مجموعه سخنان زنانی را كه مورد پرسش قرار می‌گیرند مرور می‌كنیم، این جملات پررنگ‌تر از بقیه است: «زنان آماده هستند تا این دنیا را نجات دهند»، «زنان نیرویی بودند كه سبب شدند همه ناامید نشوند»، «هیچ وظیفه‌ای بیش از حد کوچک نیست» و پیشنهاد داده‌‌اند: «سال ٢٠١٨ سال جنگجوبودن نامیده شود».
آیا عجیب نیست كه این سخنان بیش از صد سال بعد از آغاز جنبش‌های فمینیستی و در كشور آمریكا و با تمام مظاهر تكنولوژی و پیشرفت‌های فنی گفته می‌شود؟ اینكه هنوز زنان قدرتمند برای دستمزد برابر با مردان ناگزیر به تلاش و حتی استعفا هستند و عجیب‌تر اینكه پس از این‌همه تلاش و فعالیت، امسال قرار است زنان «جهان را برای بهترشدن تغییر دهند»؟
کد خبرنگاری
821422
تهیه و تنظیم توسط:
حامد احمدی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11268587 | منبع: روزنامه شرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11268587/آیا-سال-٢٠١٨-سال-زنان-است/