چهار شنبه 01 خرداد 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11431172
["سلفی","مهناز افشار"]
["سلفی","مهناز افشار"]

روزنامه حامی دولت: مهناز افشار یک سلبریتی بی مسئولیت است/زیباکلام: اصولگرایان برنده انتخابات ۱۴۰۰ هستند/ نماینده حاضر در سلفی حقارت: شروط FATF را نپذی

روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با « ویژه‌های مشرق » همراه شوید.

*******

** روزنامه حامی دولت: مهناز افشار یک سلبریتی بی مسئولیت است

روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «سلبریتی بازی با جان آدم‌ها» نوشت:

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:

همدلی در ادامه نوشت:

طیف اصلاح طلب که اکنون انتقادات تندی را علیه سلبریتی ها مطرح می‌کند در سال گذشته و در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، به صورت گسترده، اظهارات سلبریتی ها درخصوص وضعیت سیاسی و اقتصادی و... را منتشر کرده و این جماعت را در جایگاه کارشناسانی در همه امور نشانده بود.

حالا که تشت رسوایی بی سوادی این جماعت از بام افتاده و افکار عمومی واکنش بسیار منفی به این افراد داشته‌اند، طیف اصلاح طلب از رپرتاژ برای سلبریتی ها به منتقد آنان تغییر موقعیت داده است!

** نماینده حاضر در سلفی حقارت: شروط FATF را نپذیریم، روابط بانکی صفر می‌شود!

«علیرضا رحیمی» از نمایندگان حاضر در سلفی حقارت در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت:

منتقدان FATF همواره با استناد به دلایل کارشناسی و فنی به نقد موضوع پیوستن ایران به این سازمان پرداخته‌اند. اما در سوی مقابل، مدافعان FATF به این دلیل که دستشان از استنادات کارشناسی و فنی خالیست، تعمداً این مسئله فنی را به یک دعوای سیاسی تقلیل داده و صرفاً به هراس افکنی و فحاشی به منتقدان مشغولند.

این نماینده مجلس که پیش از این، از سلفی حقارت با افتخار سخن می‌گفت، مدعی شده است که اگر شروط FATF را نپذیریم، روابط بانکی کشورمان با سایر کشورها به صورت کامل قطع می‌شود!

واقعیت این است که ادعای موافقین FATF درباره قطع کامل همکاری کشورهای دیگر (حتی کشورهای دوست) با ایران، ادعای صحیحی نیست و آنان برای تصویب لوایح مربوط به FATF دست به یک بزرگنمایی و فریب زده‌اند و اهمیت FATF را بسیار بیشتر از آنچه هست، نشان داده‌اند.

بدترین شرایطی که FATF می‌تواند برای یک کشور به وجود آورد، «اقدام متقابل» است که از آن تحت عنوان لیست سیاه یاد می‌شود. در یادداشت تفسیری توصیه شماره ۱۹ این نهاد، مصادیقی از اقدامات متقابل علیه کشورهای هدف ذکر شده است. مطابق این یادداشت تفسیری، نهایت فشاری که «اقدام متقابل» می‌تواند بر کشور هدف وارد کند، افزایش مراقبت کشورهای دیگر درباره آن است و نه قطع همکاری. به عنوان نمونه، این افزایش مراقبت به شکل «رعایت شناخت مشتری به صورت تقویت شده» و «جمع‌آوری اطلاعات تکمیلی از تراکنش‌های مؤسسات مالی در کشور «هدف» انجام می‌شود اما نهایتاً این مراقبت‌ها به قطع همکاری منجر نمی‌شود. علاوه‌بر این، مطابق بیانیه FATF با وجود تعلیق ایران از لیست سیاه، این اقدامات مراقبتی همچنان علیه کشورمان انجام می‌گیرد. بنابراین با بازگشت به لیست سیاه (اقدام متقابل) عملاً اتفاق جدید مهمی رخ نخواهد داد.

ایران از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ در لیست سیاه FATF بوده است و از سال ۱۳۹۵ از این لیست تعلیق شده است. سؤال مهمی که مدعیان «قطع کامل همکاری» باید به آن پاسخ دهند این است که در این ۷ سالی که ایران در لیست سیاه FATF قرار داشت، همکاری‌های مالی ایران با کشورهای دیگر کاملاً قطع بود؟ تبادلات وسیع مالی ایران با کشورهای مختلف از جمله روسیه و چین در این دوران، نشان می‌دهد که وجود ایران در لیست سیاه FATF، منجر به قطع همکاری‌های مالی و بانکی با کشورهای دیگر نشده است.

چندی پیش دبیر اجرایی FATF در مصاحبه خود با بی‌بی سی به نکته مهمی‌اشاره کرد. وی در زمینه استانداردهای FATF گفت: «مجموعه استانداردهای ما درباره ارتباط بانک‌های مرکزی با هم نیست». این سخنان می‌تواند شاهدی باشد بر اینکه لیست سیاه FATF نمی‌تواند منجر به قطع همکاری بانک‌های مرکزی با یکدیگر شود.

لازم به ذکر است که برخی از حامیان برجام پیش از این مدعی بودند که اگر آمریکا اراده کند به راحتی می‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند!

** برجام زدگی و بی برنامگی دولت، علت اصلی بر زمین ماندن مطالبات مردم

«فرزانه ترکان» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و عضو شورای عالی اصلاح طلبان در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت:

مقامات ارشد دولت در ماه‌ها و هفته‌های اخیر صراحتاً اعلام کرده‌اند که «مزایای برجام نزدیک به صفر شده است» و «بسته پیشنهادی طرف اروپایی مأیوس کننده بوده است» و «طرف اروپایی در اجرای اقدامات عملی کوتاهی می‌کند».

از سوی دیگر طرف اروپایی با وقت کشی ۷ ماهه، ضمن تاکید بر عدم ارائه تضمین به ایران درخصوص تعهدات برجامی، تصریح کرده است که اقداماتش در راستای منافع آمریکاست و در موضوع ایران با واشنگتن دارای هدف مشترک است و صرفاً در مسیر رسیدن به هدف، با هم اختلاف نظر دارند.

با اینحال دولت همچنان قائل به «اجرای برجام به هر قیمت است» و این مسئله موجب شده است که روند خسارت بار اجرای یکطرفه و بدون مزایای برجام از سوی ایران همچنان ادامه یافته و این انفعال، طرف مقابل را در موضوعاتی همچون توان موشکی و قدرت منطقه‌ای گستاخ کرده است.

از سوی دیگر همچنان تمام ظرفیت‌های دولت به وزارت خارجه خلاصه شده و تمام ظرفیت‌های وزارت خارجه نیز به برجام خلاصه شده است و در مجموع دولت دچار بی برنامگی و بی عملی است.

همین امر موجب شده است تا مطالبات مردم و به خصوص مطالبات معیشتی بر زمین بماند.

** زیباکلام: اصولگرایان برنده انتخابات ۱۴۰۰ هستند

«صادق زیباکلام» در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:

زیباکلام در ادامه گفت:

زیباکلام چندی پیش گفته بود: «اگر از عملکرد دولت یک منحنی ترسیم کنیم عدم محبوبیت دولت درست چند هفته پس از ۲۹ اردیبهشت ۹۶ آغاز می‌شود و اینکه بسیاری احساس می‌کنند نباید به وی رأی می‌دادند و اکنون نیز این منحنی با شیب تندی ادامه پیدا می‌کند... اگر فردا انتخابات برگزار شود آقای روحانی دیگر مورد استقبال مردم قرار نخواهد گرفت. این یعنی رئیس‌جمهور چیزی حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پایگاه رأی خود را از دست داده است».

همچنین در روزهای گذشته روزنامه شرق در مطلبی نوشته بود: ««روحانی در شرایط بسیار نامساعدی در سال ۹۲ دولت را تحویل گرفت. اما قطعاً با علم و آگاهی این کار را کرده است و اصلاح طلبان و اعتدالیون نیز با اشراف کامل به شرایط بسیار بد آن دوران، پذیرفتند... وارد کارزار شوند... خوب و بد روحانی (یا لااقل بخش زیادی از آن) در محکمه تاریخ قطعاً به پای اصلاح طلبان نوشته می‌شود... ».

علاوه بر این در روزهای گذشته «سید محمد غرضی» گفته بود: «اکثر نیروهای قریب به اتفاق آقای روحانی از جناح اصلاح‌طلب انتخاب شده است... اصلاح‌طلبان هر زمانی که به قدرت رسیده‌اند نتوانستند دولت را نگه دارند».

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11431172 | منبع: مشرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11431172/روزنامه-حامی-دولت-مهناز-افشار-یک-سلبریتی-بی-مسئولیت-است-زیباکلام-اصولگرایان-برنده-انتخابات-۱۴۰۰-هستند-نماینده-حاضر-در-سلفی-حقارت-شروط-FATF-را-نپذی/