دو شنبه 30 اردیبهشت 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11431369

گران‌ترین و لوکس‌ترین صنایع دستی

سلیقه و علاقه مندی غربی‌ها در رابطه با هنر بامبو به یک سنت باستانی ژاپنی برمی گردد. ژاپن در اواسط قرن نوزدهم در جهان معرفی و شناخته شد و کشتی‌های تجار غربی که به سرعت به خانه برمی‌گشتند با هنر عجیب و غریب ژاپنی‌ها عجین شده بودند. گالری‌های شخصی و مغازه‌های لندن و پاریس با چاپگرها، تابلو‌های خطاطی و سرامیک‌های چوبی ژاپنی، پر شده بودند.


اما یک شکل هنری سنتی خاص که در آن زمان، ظاهر شد، بافت سبد‌های بامبو بود. در آن زمان بافندگی بامبو تنها در زمینه ابزار‌های کاربردی مانند طناب‌ها و ریسمان ها، ظروف آشپزخانه، سبد‌ها و جعبه‌ها بود و به رغم نیاز به این ابزار و کاربردی بودن آن‌ها این صنایع دستی بین نسل‌ها دست به دست می‌شد و به عنوان هنر نخبه یا خاصی تلقی نمی‌شد.


با این حال، در سال‌های اخیر در غرب سلیقه و درخواست رو به رشدی برای این نوع هنر پیچیده و جالب پدید آمده است، به گونه‌ای که قیمت برخی از این کالا‌ها تا ده‌ها هزار دلار نیز رفته است. در حال حاضر نمایشگاه موزه هنر متروپولیتن بیش از ۷۰ اثر هنری بامبو را جمع آوری و نگهداری کرده که مجموعه‌ای از آخرین و جدیدترین نمونه‌ها از هنر بامبو است که علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است.


آندریاس مارکس، مدیر مرکز کلارک مؤسسه هنر‌های معاصر مینیاپولیس می‌گوید: به رغم اینکه ممکن است برخی کشور‌ها هنر بامبو را در ارتباط با سایر صنایع دستی نشان دهند، هیچ کس در توکیو یا کیوتو کار بامبو را عرضه نمی‌کند، مگر نمایشگاه‌های خاص مارکس.


او اشاره می‌کند، دلیل علاقه مندی به هنر بامبو در غرب علاوه بر زیبایی و ظرافت آن کیفیت مطلوب چوب بامبو و از طرفی عقاید سنتی مبنی بر انرژی‌های مثبت این گیاه و حامل خوش شانسی بودن آن برای مصرف کننده است، مجموع این خصایص باعث شده که هنر بافت بامبو به یکی از گران قیمت‌ترین و لوکس‌ترین صنایع دستی تبدیل شود.

کد خبرنگاری
308110
تهیه و تنظیم توسط:
رامین عضدی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11431369 | منبع: وبسایت تابناک‌باتو | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11431369/گران‌ترین-و-لوکس‌ترین-صنایع-دستی/