پنج شنبه 29 مهر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11431695

چند کشور درگیر مساله ربایش مرزبانان میرجاوه

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه) در پایان دومین کنفرانس رؤسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه درباره چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون‌منطقه‌ای طی سخنانی اظهار داشت: در کنفرانس امروز تلاش کردیم در راستای مقابله با تروریسم مباحث خوبی مطرح شود.

وی افزود: اصل این اجلاس با همت مجلس پاکستان صورت گرفت و فلسفه اصلی آن این بود که در آسیا تحرکاتی از تروریسم می‌بینیم که طبیعی نیست که در خود آسیا هم زمینه‌هایی برای رشد این امر وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا عوامل خارجی تروریسم‌ها را سامان داده است، لذا یک موضوع مهمتری پشت اینها وجود داشته است که نفس کشورها را برای پیشرفت اقتصاد و سایر حوزه‌ها بگیرد.

لاریجانی ادامه داد: شش کشور افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در کنفرانس امروز برای اینکه به این موضوع بپردازند، تشکیل چنین کنفرانس‌هایی را ضروری دیدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم که عوامل بیرونی را در حمایت از تروریسم شناسایی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: در ساماندهی روابط اقتصادی بهتر، موضوع مهم و دغدغه اساسی این است که بتوانیم این عوامل بیرونی را شناسایی کنیم.

لاریجانی عنوان کرد: گروه‌های دوستی و رؤسای کمیسیون‌هایی که به این موضوع مرتبط هستند باید تلاش کنند تا شاهد وضعیت بهتری باشیم.

وی با تشریح جزئیات نشست امروز خاطرنشان کرد: مباحث بسیار خوبی در این کنفرانس مطرح شد و چارچوب‌هایی که در اسناد گذشته وجود داشت، مطرح شد، همچنین بر همکاری بر تدوین قوانینی در مبارزه با تروریسم و یافتن ریشه‌های رشد تروریسم به عنوان امر بازدارنده، از جمله موارد مطروحه در جلسه امروز بود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا در خصوص مرزبانان ربوده شده میرجاوه مباحثی بین اعضای کنفرانس امروز مطرح شده است یا خیر، گفت: بله، در این خصوص صحبت شد، البته رئیس‌جمهور هم مباحثی در این خصوص مطرح کرده بود.

وی افزود: ما در این قضیه پای کشورهای دیگر را هم مشاهده کردیم، برخی شواهد متقن است که برخی کشورها برای آشفته‌سازی و مسئله‌سازی در ایران اقداماتی دارند.

وی با بیان اینکه آزادسازی مرزبانان میرجاوه از جمله دغدغه‌های اصلی ما است، گفت: به غیر از پاکستان، کشورهای دیگری هم در این موضوع دخیل هستند، درنهایت آنها به ما قول دادند که این موضوع حل شود و به جد پیگیر چنین مسئله‌ای هستیم.

رئیس قوه مققنه در تکمیل موضوع ربوده شدن مرزبانان میرجاوه عنوان کرد که در خصوص گروگان‌گیری اخیر در مرز میرجاوه توسط یک جریان تروریستی برخی رد پای کشورها در آن مشاهده شده است که شواهد متقن وجود دارد، برخی کشورها سعی دارند میان ایران و پاکستان اشفته سازی ایجاد کنند از این رو سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) باید فعال شود و آنها در حاشیه این نشست قول دادند که این موضوع را خاتمه داده و در همه سطوح پیگیر آزادسازی گروگان‌های ایرانی باشند.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص دستاوردهای عملی این دوره از نشست بیان کرد: نکات مختلفی پیرامون مباحث و اسناد گذشته مطرح و تأکید شد تا همکاری‌های بیشتری در آینده صورت گیرد.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر ضرورت همکاری برای تدوین قوانین جهت مبارزه با تروریسم، ابراز داشت: همچنین باید از رشد تروریسم جلوگیری کرد و همکاری اقتصادی میان اعضا را افزایش داد چرا که تروریسم در بسترهای فقر، رشد می‌کند، همچنین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این اجلاس معرفی شد تا شرایط همگرایی میان کشورها افزایش یابد.

وی ادامه داد: فهم رهبران کشورهای مختلف از تروریسم و نحوه مبارزه با آن یکسان شده و در بیانیه پایانی برای توسعه اقتصادی پیشنهادات مهمی ارائه شد.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره چگونگی تبادل اطلاعات میان کشورها در حوزه‌های امنیتی ابراز داشت: این اقدام تنها یک آغاز نبوده و پیش از این نیز همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی داشتیم و صرفاً باید سازماندهی آن تکمیل شود، چنانچه تحولات افغانستان باعث شده جریان‌های تروریستی ضعیف شوند که نتیجه این اجلاس می‌تواند بر تقویت این موضوع مفید باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: پیمان‌های پولی و بانکی میان کشورها باید به وجود آید و پول ملی جایگزین دلار شود که امروز با چالش روبه‌رو شده است.

لاریجانی در ادامه همچنین درباره نشست‌هایی که در برخی کشورها با حضور سران تروریست‌ها برگزار می‌شود، اذعان داشت: نمی توان انتظار نتیجه فوری از این اجلاس داشت اما رفته رفته باید این تفکر ایجاد شود که کشورها از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند و مأیوس شوند به خصوص که اجلاس‌هایی که در برخی کشورها با حضور سران تروریست‌ها برگزار می‌شود، صرفاً یک بزک‌کاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما به صورت ملموس با تروریسم درگیر هستیم اما برخی کشورها از دور فرمایش می کنند لذا ما نیازی به حمایت آنها نداریم؛ آنها فقط مسئله‌سازی نکنند چرا که ما توان مبارزه با تروریسم را داریم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قانون استرداد تروریست‌ها خاطر نشان کرد: قوانین این موضوع در سازمان ملل تدوین شده و وجود دارد لذا مشکل در سند نیست بلکه در اراده‌ها است.

لاریجانی بر این اساس تصریح کرد: مسئله تروریست در منطقه به سادگی حل نمی‌شود چرا که برخی بسترهای داخلی وجود دارد که به عامل خارجی متصل می شود که معمولاً فریب خورده‌اند.

رئیس قوه مقننه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره تحریم‌های یک جانبه علیه برخی کشورها گفت: کشورهای حاضر در این اجلاس همواره اعلام کرده‌اند با رفتار آمریکایی‌ها موافق نیستند و آمریکایی‌ها تصور کرده‌اند با این اهرم به اهداف خود می‌رسند اما از آنجایی که این رفتار پشتوانه سازمان ملل را ندارد تجارت راه خود را باز می‌کند و کشورها ذلیل یک کشور دیگر نمی‌شوند و منافع خود را دنبال می‌کنند از این رو باید بسترهای توسعه‌ای جمعی با کشورها به خصوص همسایگان فراهم شود.

کد خبرنگاری
678880
تهیه و تنظیم توسط:
محمد امینی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11431695 | منبع: فارس | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11431695/چند-کشور-درگیر-مساله-ربایش-مرزبانان-میرجاوه/