شنبه 13 آذر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11433964

دستگاه های بدنسازی در پارک ها قابلیت درمانی ندارند

یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: دستگاه های بدنسازی نصب شده در پارک‌ها چون از استانداردهای علمی و فنی برخوردار نیستند، برای افرادی که دچار مشکلات اسکلتی و عضلانی هستند، قابلیت درمانی ندارد.

دکتر احمد باقری مقدم افزود: هر چند استفاده از دستگاه های بدنسازی در پارک ها قابل قبول است، ولی رعایت استانداردهای علمی و فنی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. دستگاه های موجود در پارک ها به منظور آمادگی جسمانی پیش‌بینی شده اند و به هیچ وجه قابلیت درمانی برای افراد ندارند. بنابراین افرادی که دچار مشکلات اسکلتی عضلانی هستند از این وسایل برای بهبود بیماری نباید استفاده کنند.

وی گفت: در برنامه ورزشی سلامت محور در پارک ها چهار جزء مهم وجود دارد که عبارتند از تمرینات هوازی، تمرینات تقویت عضلات، تمرینات انعطاف پذیری مفاصل و تمرینات تعادلی که بر این اساس دستگاه‌ها باید طراحی و نصب شوند. ولی متاسفانه شاهد این هستیم که در خیلی از پارک ها این اصول رعایت نشده است. دستگاه ها باید از ثبات کامل از طریق فونداسیون ریزی صحیح برخوردار باشند، رنگ های مختلف بین قطعات ثابت و متحرک باشد، همچنین از حفاظ جهت تسمه ها، پولی ها، کابل ها و وزنه ها برخوردار باشند و در برابر شرایط محیطی، رطوبت بالا و اختلاف دمای زیاد استحکام و قدرت تحمل بالایی داشته باشند. بنابراین در صورت رعایت استانداردهای فنی فوق و توجه به اصول برنامه های ورزشی سلامت محور در دستگاه های موجود در پارک ها و نظم و ترتیب تمرینات مربوطه و آموزش به صورت تابلو اعلانات یا آموزش حضوری کارشناسان ورزشی این دستگاه ها قابل استفاده خواهد بود.

این متخصص پزشکی ورزشی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود و نحوه بهره‌برداری این دستگاه ها در پارک ها نیاز به تجدید نظر جدی در ارتباط با چینش و رعایت استانداردهای مربوطه چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ علمی است در غیر این صورت می‌تواند این دستگاه ها به خصوص برای سالمندان و افراد با مشکلات جسمی خطرناک هم باشد. بنابراین توصیه می‌شود در پارک ها یک نفر کارشناس ورزشی در ساعت مشخصی که تعداد ورزشکاران به اندازه کافی وجود دارد، جهت امر آموزشی و نظارت به کارگیری شود.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11433964 | منبع: ایسنا | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11433964/دستگاه-های-بدنسازی-در-پارک-ها-قابلیت-درمانی-ندارند/