سه شنبه 06 مهر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11435032
["اپل","گوگل"]

هوش مصنوعی چهره مراقبت‌های بهداشتی را تغییر خواهد داد

با پتانسیل باور نکردنی و وسیع فناوری، همه مرزها را به سوی نوآوری‌های غیر قابل تصور در صنایع مختلف که پیش‌تر امکان‌پذیر نبودند، روی آورده‌اند.

به نقل از بادیجی، هوش مصنوعی، در چند سال آینده چهره مراقبت‌های بهداشتی را تغییر خواهد داد و زندگی همه ما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از میان همه فن‌آوری‌های در حال ظهور، هوش مصنوعی به عنوان یک عامل مهم تغییر در چشم‌انداز سلامت محسوب می‌شود. از پیشگیری و تشخیص گرفته تا مدیریت داروها و ایجاد داروهای جدید، این تکنولوژی پیشرفته در حال حاضر کمک به نیروی کار درمانی را به منظور رسیدگی و فرآیند بهبود مراقبت‌های بهداشتی آغاز کرده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2035 به میزان 12. 9 میلیون نفر در فضای مراقبت بهداشتی کمبود وجود خواهد داشت که این موضوع بسیار مهمی است. در واقع، این‌جا جایی است که هوش مصنوعی در تمامی مراکز حضور خواهد داشت و همچنین حوزه سلامت با کمک ابزارهای مختلف آن یک انقلاب را تجربه خواهد کرد و کمبود نیروی کار را از بین می‌برد.

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی، در واقع عبارتی برای هوش است که توسط ماشین‌ها نمایش داده می‌شود. این علم حاصل ساخت سیستم‌های کامپیوتری است که به اندازه انسان هوشمند هستند و توانایی انجام کارها بدون دریافت دستورالعمل را دارند. با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، توانایی‌های تصمیم‌گیری و مقادیر بسیار زیاد داده‌ها تولید می‌شود و این دستگاه‌های پیشرفته راه‌حل‌های بی‌نظیری را برای حل یک مشکل یا درخواست ارائه می‌دهند. تقریباً هرگونه مشکلی را می‌توان از طریق هوش مصنوعی به راحتی برطرف کرد کافی نام آن را بیان کنید!

نقش هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

هوش مصنوعی در واقع سیستم جدیدی از اکوسیستم مراقبت‌های بهداشتی است و در نتیجه موجب افزایش بهره‌وری در فرآیندهای مختلف و ارائه راه‌حل می‌پردازد. با افزایش فعالیت نیروی کار، هوش مصنوعی نقش مهمی در مراقبت‌های بهداشتی ایفا می‌کند؛ زیرا پیشرفت‌های زیادی در این بخش دارد و از محبوبیت زیادی در سراسر جهان برخوردار است.

بر اساس گزارش Accenture که یک شرکت پیشرو در زمینه ارائه خدمات حرفه‌ای جهانی است، انتظار می‌رود که بازار سلامت هوش مصنوعی به صورت غیرمستقیم رشد کند و تا سال 2021 به رقم 6. 6 میلیارد دلار برسد، در نتیجه نرخ رشد سالیانه آن 40 درصد خواهد بود.

با سرمایه‌گذاری بر روی فرصت‌های جدید ارائه شده از سوی هوش مصنوعی، بخش مراقبت‌های بهداشتی در برابر مواجه شدن با چالش‌های ناگوار، دیجیتال‌سازی و افزایش هزینه‌های منابع قوای بیشتری خواهد یافت.

بررسی عملکرد هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف

تحقیق و تحلیل

هوش مصنوعی نه‌تنها به درک دستورالعمل‌های داده شده توسط انسان محدود می‌شود بلکه پس از آن راه‌حلی مناسب یا پاسخی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، این تکنولوژی پیشرفته به طور گسترده‌ای در ژنومیک برای انجام فرآیندهای پیچیده مورد استفاده قرار گرفته است. این تکنولوژی همچنین آنکولوژی را در کشف نقص‌های مختلف یاری کرد. در پزشکی، هوش مصنوعی در ایجاد درمان‌های شخصی با در نظر داشتن نیازهای بیماران بسیار کمک‌کننده بوده است.

دستیار مجازی (Virtual Assistant)

کاربران گوشی‌های هوشمند در هر فضای کوچکی از این جهان، دستیار مجازی را در دستگاه‌های خود نصب کرده‌اند. کورتانای مایکروسافت، سیری اپل و دستیار گوگل همگی با استفاده از سیستم‌های قوی پشتیبانی می‌شوند که مجهز به هوش مصنوعی هستند. وقت آن رسیده است که به لطف هوش مصنوعی یک دستیار شخصی برای انجام نیازهای روزانه بیماران در اختیار آن‌ها قرار داده شود. همچنین؛ برنامه‌های مراقبت بهداشتی با پشتوانه هوش مصنوعی یک اختراع بسیار جذاب محسوب می‌شوند، زیرا امکان ایجاد ارتباطات بدون نگرانی و تعامل بدون دردسر بین بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات را تضمین می‌کند و منجر به بهبود نتایج می‌شود.

ربات‌های بهداشتی (Bots Healthcare)

ارائه خدمات به مشتری با تائید ربات‌های بهداشتی در حال بهبود است. یک ربات بهداشتی در واقع یک نوع برنامه کاربردی است که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود و از طریق آن بیماران می‌توانند با استفاده از یک پنجره چت در یک وب‌سایت یا تلفن همراه خود، ارتباطی را برقرار کنند تا به راهنمایی‌های لازم ره آن‌ها ارائه شود. این ربات‌ها همچنین برای برنامه‌ریزی قرار ملاقات‌ها، ارائه و دریافت دارو و نیز پرداخت صورتحساب بدون هیچ زحمتی، بسیار مفید هستند.

Bots Healthcare در حال تبدیل شدن به یک روند جدید در ارائه خدمات به مشتریان است و کاهش قابل توجهی در هزینه‌های اداری یکی دیگر از مزایای عمده استفاده از ربات‌های بهداشتی است.

ارائه کمک‌های گسترده

ارائه خدمات برای درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص، تنها به بیمارستان محدود نمی‌شود. در عوض، ارائه‌دهندگان این‌گونه خدمات ترجیح می‌دهند از طریق برقراری ارتباط مؤثر با بیماران خود، امید به زندگی در آن‌ها را لحظه‌به‌لحظه افزایش دهند. اما مشکل اینجاست که ارائه این خدمات هزینه‌های زیادی را به بیمارستان‌ها تحمیل می‌کند. اما ارائه‌دهندگان خدمات مراقبتی می‌توانند با پذیرش هوش مصنوعی و استفاده از برنامه‌های مبتنی بر تلفن همراه، همچنان بدون تحمیل هیچ‌گونه هزینه اضافی به بیماران، به ارائه خدمات بپردازند.

کلام آخر؛

با توجه به مزایای ارائه شده، هوش مصنوعی سوژه بزرگ بعدی در فضای مراقبت سلامت است. تکنولوژی پویا در صنایع مختلف درگیر است و محبوبیت آن روندی رو به افزایش دارد. همچنین افراد و سازمان‌ها تمایل بیشتری برای پذیرش و جذب آن خواهند داشت. به عبارت بهتر دیگر نمی‌توان از آن به عنوان یک نوآوری جدید یاد کرد. هوش مصنوعی در همه جا از جمله خانه‌ها، دفاتر و در حال حاضر در حوزه مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد. رقابت برای دستیابی به آن در حال انجام است اما تنها کسانی که این تکنولوژی را به درستی در اختیار دارند، قادر خواهند بود تا از آن استفاده کنند.

کد خبرنگاری
163259
تهیه و تنظیم توسط:
پدرام منصوری
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11435032 | منبع: سلامت نیوز | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11435032/هوش-مصنوعی-چهره-مراقبت‌های-بهداشتی-را-تغییر-خواهد-داد/