جمعه 30 مهر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11436608
["کی روش","برانکو","لیگ برتر","فیفا","جام جهانی","استقلال","پرسپولیس","عابدزاده","رضا قوچان نژاد","فیلم","موفقیت","شکست"]

خیانت جمال شریف به فوتبال ایران

فرشاد پیوس یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال ایران است که قدیمی‌ترها او را با لقب «فرشاد آقای گل» می‌شناسند.

فرشاد پیوس آقای گل تاریخ ادوار لیگ فوتبال ایران (212 گل) است و در 22 دی 1340 در تهران متولد شد.


وی بازی را در تیم راه‌آهن آغاز کرد سپس به باشگاه شاهین پیوست. پس از آن به تیم نیروی هوایی و در سال 1364 به پرسپولیس تهران رفت و بعد از سه سال به الاهلی قطر رفت و پس از یک‌سال بار دیگر به پرسپولیس تهران بازگشت و فوتبال را در این تیم به پایان رساند.

پیوس 35 بازی ملی انجام داد و در این بازی‌ها 19 گل به ثمر رساند. با او درباره برخی از خاطراتش از حضور در تیم ملی و اوضاع امروز پرسپولیس و تیم ملی صحبت کرده‌ایم. گفت و گو با «فرشاد آقای گل» را در زیر می‌خوانید:

** به سال ها پیش برگردیم. فرشاد پیوس جوان یکی از 14 بازیکنی بود که از تیم ملی استعفا داد اما در جام ملت‌های 1988 بازی کرد.
با این که استعفا دادم اما بازهم به اردوی تیم ملی دعوت شدم. جلسه ای را با مرحوم پرویز دهداری برگزار کردم که باعث بازگشت دوباره ام به اردوی تیم ملی شد. در آن ایام برای پرسپولیس خیلی خوب بازی می کردم و گل می زدم و دوست داشتم دوباره پیراهن تیم ملی را بپوشم.

** خیلی دیر به اردوی تیم ملی ملحق شدید، درست است؟
پنج روز به مسابقات مانده بود که به اردوی تیم ملی ملحق شدم. بازی ها در کشور قطر برگزار می شد و در آستانه این رقابت ها به دوحه رفتم.

** تیم ملی در جام ملت های آسیا 1988 سوم شد.
در گروه ایران تیم های کره جنوبی، ژاپن، قطر و امارات حاضر بودند. تیم ملی خوبی داشتیم، بازوبند کاپیتانی را مرحوم سیروس قایقران می بست. بازی اول به مصاف میزبان رفتیم. من در پست هافبک چپ بازی می کردم و یگ گل زدم و یک پاس گل دادم تا 2 بر صفر برنده شویم. سپس با ژاپن صفر ـ صفر کردیم. در بازی سوم با پیروزی یک بر صفر مقابل امارات، صعودمان را قطعی کردیم. بازی آخر یک بازی تشریفاتی بود که سه بر صفر روبروی کره جنوبی باختیم. بازی مرحله نیمه نهایی با عربستان بود یک بر صفر باختیم و از رسیدن به فینال بازماندیم.

** یک گل زدید که داور آفساید گرفت.
دقیقه 75 گل زدم که داور در میان تعجب همگان افساید گرفت. برایم هنوز یک پرسش بزرگ است که چرا گل 100 درصد درستم قبول نشد. حق ایران را راحت خوردند و متاسفانه هیچ کس نبود دفاع کند.

** در دیدار رده بندی چین را شکست دادید.
بازی به ضربات پنالتی کشیده شد و با درخشش احمدرضا عابدزاده به برتری رسیدیم و سوم شدیم.

** به چهار سال بعد برسیم. جام ملت های 1992هیروشیما...
یک جام ملت های کابوس‌وار را پشت سر گذاشتیم.

** حذف از دور مقدماتی، چرا این طور شد؟
به جرات می‌گویم یکی از بهترین تیم های ملی ایران در ادوار مختلف جام ملت های آسیا را داشتیم؛ تیمی که اکثر بازیکنان آن را نفرات پرسپولیس و استقلال تشکیل می دادند. در بازی اول کره شمالی را دو بر صفر بردیم، در بازی دوم روبروی امارات قرار گرفتیم و در حالی که فکر می کردیم با اختلاف سه یا چهار گل به برتری می رسیم با تساوی بدون گل به کارمان پایان دادیم. اگر امارات را دست کم نمی گرفتیم کارمان به اما و اگر کشیده نمی شد، شرایط ناگهان سخت شد. بدترین گزینه برد امارات برابر کره شمالی بود. اگر امارات کره شمالی را می‌ برد صعودش قطعی می‌ شد و ژاپن هم باید ایران را می‌ برد و این اتفاق هم دقیقا رخ داد. در شرایطی که کره شمالی تا دقیقه 80 یک ـ صفر از امارات جلو بود در 10 دقیقه آخر امارات 2 گل زد و صعود کرد. با این نتیجه ایران با روحیه ای متزلزل مقابل ژاپن حاضر شد.

** یک بازی پر حاشیه که با شکست ایران همراه شد.
امان از داوری جمال شریف که در آن مسابقه بزرگ‌ترین خیانت را در حق فوتبال ایران و من انجام داد. دقایق پایانی مسابقه بود که کازویوشی میورا در موقعیت 100 درصد آفساید دروازه ایران را باز کرد. تمام آن هایی که در ورزشگاه حضور داشتند و بازی را دیدند بر این باور هستند که گل ژاپن درست نبود اما مثل این که از قبل برنامه‌ریزی کرده بودند میزبان رقابت ها به مرحله بعد صعود کند و ایران حذف شود.

** شما همراه با مرتضی کرمانی مقدم و مجتبی محرمی اخراج شدید.
جمال شریف انگار با من لج بود و مشکل داشت. یک بار گل درستم را آفساید گرفت و در آن مسابقه دنبال این بود به من و فوتبال ایران ضربه بزند. رفته بودم بازیکنان را از داور جدا کنم، نزدیک جمال شریف بودم که کرمانی مقدم از میان پاهای من لگدی به او زد که برگشت و کارت قرمز نشانم داد. به ناحق یک سال از بهترین سال‌های فوتبالی ام را محروم شدم.

** اعتراضات فدراسیون فوتبال ایران هم به جایی نرسید.
اگر نظر مرا می خواهید همه چیز برنامه ریزی شده بود. شب خوابیدیم و صبح بلند شدیم اعلام کردند ما سه نفر یک سال محروم شده ایم. فیلم آن مسابقه را به فیفا فرستادند و حقانیتم ثابت شد اما گفتند چون محرومیت صادر شده است امکان لغو آن وجود ندارد.

** به تیم ملی امروز برسیم. نظرتان چیست؟
امیدوارم تیم ملی قهرمان شود، این آرزوی من و تمام ایرانی هاست.

** همین؟
تیم ملی بدی نداریم. بهترین امکانات برای تیم ملی در نظر گرفته شده است که قابل قیاس با هیچ دوره دیگری نیست. زمانی که ما راهی جام ملت های آسیا شدیم هیچ امکاناتی نداشتیم، 2 دست لباس داشتیم که از روز اول تا آخر مسابقات می پوشیدیم. الان شرایط متفاوت است اما کارلوس کی روش باز بهانه می گیرد.

** با این حرف ها به نظر می رسد شما نیز منتقد کی‌روش هستید.
منتقد رفتارهای این آقا هستم. او در این مدت رفتارهای خوبی با بازیکنان داخلی و مربیان ایرانی نداشته و توهین های زیادی را به جامعه فوتبال ایران کرده است. آیا شور و اشتیاقی که در جامعه قبل از جام جهانی وجود داشت الان نیز وجود دارد؟ می دانید دلیل این موضوع چیست؟

** شما بگویید.
رفتارهای مغرورانه کی روش که فوتبال ایران را از بالا نگاه می کند. او با همه لج بازی می کند. این اتفاقات باعث شده است تا اکثر مردم به تیم ملی کشورشان بی تفاوت باشند. این یک درد و معضل است. مگر مهم تر و عزیزتراز تیم ملی داریم که او با آن چنین کرده است؟

** شانسی برای قهرمانی تیم ملی در امارات قائل هستید؟
به خدا دوست دارم این تیم قهرمان شود تا به چهار دهه قهرمان نشدنمان در جام ملت های آسیا پایان دهد. کار ما در جام ملت ها آسان نیست. رقیبان سرسختی برای قهرمانی داریم. اگر بخواهیم با همان روشی که در جام جهانی 1-3-2-4 و دفاع مطلق بازی می کردیم در این رقابت ها حاضر شویم موفق نمی شویم. ما ایران هستیم و همه آسیا از رویارویی با ما هراس دارند.

** کی روش گفته رسیدن به مرحله نیمه نهایی برای ایران یک رویاست.
شاید برای او رویا باشد اما برای تیم ملی ایران خاطره است. کاش افرادی که در کنار کی روش هستند به او بگویند که ما بارها به مرحله نیمه نهایی رسیده ایم و با مربیان ایرانی سوم هم شده ایم. اگر خدای ناکرده تیم ملی در جام ملت ها نتیجه نگیرد کی روش به خانه اش خواهد رفت و دود ناکامی آن به چشم فوتبال می رود.

** از پرسپولیس حرف بزنید.
پرسپولیس با تمام موانع و مشکلاتی که پیش روی خود داشت موفقیت‌های بزرگی به دست آورد. بسته شدن پنجره نقل و انتقالات و نداشتن بازیکن باعث نشد آن ها لحظه ای عقب بکشند و با جان و دل برای موفقیت های تیم تلاش کردند و حتی به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم رسیدند. پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ عالی بود.

** این تیم می تواند برای سومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر شود؟
به طور حتم پرسپولیس برای نیم فصل دوم با تقویت خود حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و من پیش بینی می کنم به این مهم برسد و اولین تیمی در ایران باشد که برای سه سال پیاپی قهرمان لیگ برتر می شود.

** با بازگشت بازیکنانی که در ابتدای فصل از پرسپولیس جدا شدند موافق هستید؟
این موضوعی است که به نظر برانکو و مدیریت باشگاه بستگی دارد اما به نظر من پرسپولیس نفراتی را به خدمت بگیرد که به پیراهن مقدس پرسپولیس عشق و تعصب داشته باشند و برایش احترام و ارزش و قائل شوند. پرسپولیس بازیکن عاشق می خواهد. هواداران بهترین قاضی هستند و همه چیز را به خوبی درک می کنند. شنیده ام قرار است رضا قوچان نژاد پرسپولیسی شود، درست است؟

** هنوز قطعی نشده است.
او مهاجم خوبی است و به درد پرسپولیس می خورد و می تواند در این تیم موفق باشد. قوچان نژاد با پیوستن به پرسپولیس و درخشش در این تیم می تواند به بهترین شکل ممکن سال های پایانی فوتبال اش را پشت سر بگذارد.

** استانکو پوکله پوویچ درگذشت.
از درگذشت او خیلی ناراحت شدم. سال ها پیش وقتی به کلاس مربیگری در کرواسی رفتم او هماهنگی های لازم را در این باره انجام داد و حتی به من سر زد.

** اما او شما را نیمکت نشین کرد و گفته بود هرکس فرشاد پیوس را دوست دارد عکسش را به اتاقش آویزان کند.
با یکدیگر اختلاف نداشتیم. نظر استانکو این بود که من پشت مهاجم بازی کنم اما خودم دوست داشتم مهاجم نوک باشم. اختلاف ما فقط سر همین بود و هر وقت بازی می کردم گل می زدم و پاس گل می دادم. آدم خوبی بود و وقتی خبر فوتش را شنیدم ناراحت شدم.

کد خبرنگاری
163259
تهیه و تنظیم توسط:
پدرام منصوری
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11436608 | منبع: روزنامه خبر ورزشی | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11436608/خیانت-جمال-شریف-به-فوتبال-ایران/