شنبه 13 آذر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11436921

چه وقت کودک را از شیر بگیریم؟

*دکتر سمیه ادایی: شیردهی بدون هیچگونه مکمل (شیر خشک، آب، غذاهای جامد) برای شش ماه اول پس از تولد توصیه می‌شود.

به نقل از ایران بانو، تغذیه با شیر مادر به طور منظم تا زمانی که نوزاد حداقل 12 ماه سن داشته باشد توصیه می‌شود و تا زمان تمایل مادر و کودک می‌تواند ادامه یابد. تغذیه نسبی با شیر مادر به این صورت تعریف می‌شود که همراه با شیر مادر، کودک از سایر منابع تغذیه‌ای که از حدود شش ماهگی آغاز می‌شود استفاده کند. شیر گاو و آب میوه تا قبل از یک سالگی توصیه نمی‌شود. از شیر مادر گرفتن نوزاد یک روند تدریجی جایگزینی کامل غذا با شیر مادر است.


قطع شیردهی: فرآیند قطع شیردهی ممکن است از طرف مادر یا کودک آغاز شود و یا براساس تصمیم مشترک هر دو طرف باشد. اکثر کودکان طی دو تا چهار سالگی خودشان تمایلی به ادامه شیر خوردن ندارند. عدم تمایل به ادامه شیر خوردن در کودکان زیر یکسال غیرمعمول است. زمان از شیر گرفتن کودک از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. برخی از کودکان سریع شیر خوردن را قطع می‌کنند و در برخی ممکن است این پروسه ماه‌ها زمان ببرد.


شیردهی جز در موارد بیماری‌های خاص و مصرف داروهای خاص برای کودک هیچ ضرری ندارد و تا وقتی که کودک از شیر مادر استفاده می‌کند و حتی بعد از قطع مصرف همچنان از فواید شیر مادر، کودک نفع می‌برد. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند کودکان حداقل دوسال از شیرمادر همراه غذ‌ای کمکی تغذیه کنند. شیردهی روش مناسبی برای جلوگیری از بارداری بعدی نیست و بسیاری از زنان می‌توانند در سه ماهه اول بعد زایمان باردار شوند. زنان می‌توانند در بارداری بعدی به شیردهی کودک قبلی در صورت تمایل ادامه دهند ولی باید حداقل 200 کالری در روز به مواد غذایی دریافتی خود اضافه کنند. دریافت کالری اضافی در زنانی که کودکشان فقط از شیرمادر استفاده می‌کند و غذای کمکی مصرف نمی‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


چگونه نوزاد را از شیر بگیریم؟ روش اول: زنانی که آمادگی دارند که نوزاد خود را از شیر بگیرند می توانند به تدریج یک وعده شیردهی را طی هر دو تا پنج روز کم کنند. روش دیگر آن است که زمان هر نوبت شیردهی را کوتاه کنند و یا فاصله بین شیردهی را افزایش دهند. می‌توان شیردهی در طول روز را قطع کرد ولی به شیردهی هنگام شب ادامه داد، این روش در زنانی که در طول روز شاغل هستند و امکان دوشیدن شیر خود را ندارند روش مناسبی است. در بعضی از کودکان ممکن است روش شیردهی یک نوبت صبح و یک نوبت قبل از خواب مناسب باشد. وقتی مادر شیردهی را قطع می‌کند باید به دقت سینه‌ها را از نظر قرمزی و درد و حساسیت در لمس ارزیابی کند، چرا که اینها می‌تواند علائمی از التهاب و در نهایت عفونت سینه باشد. قطع شیردهی به صورت ناگهانی و کامل توصیه نمی‌شود چرا که منجر به التهاب و عفونت سینه می‌شود. در صورت نیاز به قطع فوری شیردهی به دلایل بیماری باید سینه‌ها طی چند روز دوشیده شوند تا مشکلات طبی ناشی از تجمع شیر در سینه به وجود نیاید.

*متخصص زنان

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11436921 | منبع: سلامت نیوز | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11436921/چه-وقت-کودک-را-از-شیر-بگیریم/