چهار شنبه 29 دی 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11437926
["فیلم"]

چرا فیلمی درباره جاسوسان محیط زیست از جشنواره فجر حذف شد؟

-فیلم «منطقه پرواز ممنوع» امیرداسارگر و تهیه‌کنندگی حامد مروت نژاد با اعلام بخش نگاه نو، مشخص شد که از میان لیست فیلم‌های نگاه نو جشنواره، کنار گذاشته شده است. مشرق چندی قبل در گزارش‌هایی نسبت به برخی تحرکات در جشنواره فجر هشدار داده بود.

نکته جالب اینجاست که به غیر از یکی از فیلم‌ها با عنوان «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان و تهیه کنندگی محمد حمزه‌زاده، سایر آثار انتخاب شده هیچ ارتباطی به انقلاب، زمینه‌های سیاسی – اجتماعی انقلاب و مفهوم فجر که عنوان جشنواره است، ندارد. قطعاً این فیلم هم در بخش نگاه نو اگر پشتوانه‌ای مثل حمزه‌زاده نداشت از لیست انتخاب بخش نگاه نو حذف می‌شد.

به هر حال در شرایط کنونی محمد حمزه‌زاده به عنوان رئیس سازمان سینمای حوزه هنری نقش مؤثری در مناسبات اکران دارد و نمی‌توانستند فیلم را نپذیرند. در واقع مناسبات اکران در چیدمان و انتخاب فیلم‌های بخش مسابقه و حتی جوایز نقش تعیین کننده و به سزایی دارد. به همین دلیل هر سال یک نفر از کمپانی فیلمیران یا در لیست هیئت انتخاب است یا در لیست هیئت داوران و تهیه کنندگان انقلابی غیر وابسته قطعاً در این بازی فجر جایی نخواهند داشت.

اما نکته دومی که در مورد حذف فیلم «منطقه پرواز ممنوع» می‌توان مطرح کرد، این است که محتوای فیلم درباره جاسوسان محیط زیستی است. موضوع کاملاً به روزی که یک پرونده امنیتی قطور است و برای نخستین بار در موردش فیلم ساخته شده است.

حالا می‌توانیم اظهار نظرهای بهروز افخمی را درباره ناداوری درباره ماجرای نیمروز و دو تابعیتی بودن سینماگران و ترس‌ها و گرایشات فکری آنان را بررسی کنیم. چه دلیلی دارد که فیلم‌هایی از این دست، توسط هیئت داوران و هیئت انتخاب با یک پافشاری سیاسی به ظاهر سینمایی کنار گذاشته می‌شود؟

ممکن است برای فرار از پاسخگویی پشت گزینه‌هایی مثل انتخاب هیئت داوران پنهان شوند و یا اشکال و ایراد سینمایی یا تمام نشدن موارد فنی فیلم را بهانه کنند. در لیست منتخب بخش نگاه نو جشنواره فیلمی وجود دارد که همچنان در حال فیلمبرداری است و بسیاری از بهانه‌ها برای حذف «منطقه ممنوعه» که پشت هیئت انتخاب قرار گرفته، پذیرفتنی نخواهد بود.

به هر حال فیلمی که در پایان‌اش وعده نابودی رژیم صهیونیستی را می‌دهد و سربازان ایرانی را سنگر گرفته پشت مرزهای اسرائیل را به تصویر می‌کشد، با مدیریت فعلی و در هر هیأت انتخابی، مردود خواهد بود، این حذف، هزینه و تاوان سختی برای جشنواره سی و هفتم فیلم فجر خواهد داشت، چرا که فیلمی با موضوع جاسوسی عوامل صهیونیست‌ها از ایران در پوشش فعالان محیط زیست، از جشنواره - صرفاً زینت داده‌شده با عنوان فجر- کنار گذاشته می‌شود.

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11437926 | منبع: مشرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11437926/چرا-فیلمی-درباره-جاسوسان-محیط-زیست-از-جشنواره-فجر-حذف-شد/