پنج شنبه 15 خرداد 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11438993

کمبود نقدینگی و افت تیراژ، مهمترین مشکل قطعه سازان

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: در صنعت خودروسازی و به تبع آن قطعه سازی سیاستگذاری متمرکزی و صدای واحدی وجود ندارد و فعالان این صنعت منتظر اقدام عملی مسئولان هستند.

آرش محبی نژاد با بیان این مطلب افزود: در 2 ماه گذشته با مسئولان رده بالای کشوری از رییس مجلس شورای اسلامی گرفته تا رییس کل بانک مرکزی، وزیران کشور، اقتصاد، صنعت و تعاون و معاونان آنان، همچنین فراکسیون قطعه سازان و کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مسئولان گمرک درباره مباحث مختلف قطعه سازی جلسات متعددی برگزار و 2 نامه نیز به دفتر رییس جمهوری ارسال شد.

این مقام صنفی ادامه داد: متاسفانه صدای واحدی از دولت و مجلس برای اجرای طرح ها در صنایع وجود ندارد و هرکدام برنامه خود را پیش می برند.

به گفته وی، صنعت قطعه سازی در دور نخست تحریم ها (اوایل دهه 90) برای سرپا نگه داشتن صنعت خودروسازی همه نوع حمایت را انجام داد و اکنون باید دستمزد شایسته ای بگیرند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور هشدار داد: تاخیر در تصمیم گیری می تواند آثار مخرب میان مدت و بلندمدت به دنبال داشته و به تعطیلی گسترده کارخانه ها منجر شود.

محبی نژاد افزود: آثار اجتماعی بیکاری و توقف در تولید می تواند این صنعت را به مرحله «رکود تورمی» وارد کند که خروج از این شرایط بسیار سخت خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد مسئولان به یک اتفاق نظر در تصمیم گیری برسند و یک مرکز و اتاق فکر در برابر تحریم ها ایجاد شود تا شاهد سیاستگذاری های متمرکز در صنعت خودرو باشیم.

** افت تیراژ، مهمترین مشکل قطعه سازان

این مقام صنفی درباره ترخیص قطعات باقیمانده در گمرک افزود: برخی از این قطعات با تعهدگذاری قطعه سازان ترخیص شده و در اختیار کارخانه‌های تولیدی قرار گرفته است اما دولت با ترخیص سایر قطعات بویژه قطعات الکترونیکی که می تواند کاربردهای 2 یا چندگانه داشته باشد موافقت نکرده است.

محبی نژاد اضافه کرد: اکنون مشکل اصلی قطعه سازان ترخیص قطعات از گمرک نیست، بلکه کمبود نقدینگی، ابهام در قیمت فروش قطعات، تاخیر در تامین مواد اولیه و افت شمارگان تولید (تیراژ) است.

وی به آمارهای منتشر شده درباره میزان تولید خودرو اشاره کرد و گفت: مطابق آمارها از آغاز امسال تا پایان آذرماه 763 هزار و 519 دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در همسنجی با پارسال 31 درصد کاهش نشان می دهد.

در آذرماه امسال 38 هزار و 275 دستگاه سواری، 61 دستگاه ون، 2 هزار و 949 دستگاه وانت، 148 دستگاه مینی بوس و میدل باس، 12 دستگاه اتوبوس و 700 دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در کشور تولید شد که در مقایسه با آذرماه پارسال در مجموع بیش از 71 درصد کاهش داشت.

قرار است سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یا وزارت صنعت، معدن و تجارت بهای خودروها را اعلام کند تا بر اساس آن، قیمت ها در بخش قطعه سازی نیز مشخص شود.

چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت، با توجه به مشکلات صنعت خودروسازی کشور اعلام کرد، تولید 2 خودروساز عمده به شدت پایین آمده است و از اوایل امسال با افت تولید روبرو شدیم.

«رضا رحمانی» ادامه داد: برنامه ما افزایش تولید است؛ زیرا ارتباط مستقیم با تولید دارد. اگر طبق برنامه بتوانیم تولید را افزایش دهیم، عرضه زیاد شده و پاسخگوی تقاضا خواهد بود تا قیمت پایین بیاید.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11438993 | منبع: ایرنا | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11438993/کمبود-نقدینگی-و-افت-تیراژ-مهمترین-مشکل-قطعه-سازان/