جمعه 30 مهر 1400
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11439050
["جنایت","فیفا","جام جهانی","استقلال","پرسپولیس","فیلم","موفقیت"]

جلالی: بیشتر از هر کسی تازیانه فساد را روی بدنم احساس می کنم/ فوتبال در ایران امنیتی و سیاسی است / محال است فوتبال در ایران خصوصی شود/ «رقص برزیل با ش

به گزارش گروه فرهنگ و هنر مشرق، نشست نقد و بررسی کتاب «رقص برزیل با شیطان» با حضور مجید جلالی، مربی بین المللی فیفا و پیشکسوت فوتبال، علی عربزاده، مترجم کتاب و جمعی از خبرنگاران و فعالان حوزه کتاب در پایگاه خبری تحلیلی مشرق برگزار شد.

عربزاده: دنبال اثری آلترناتیو بودیم

در ابتدای این نشست، علی عربزاده با اشاره به تاکید «خانه متن سین» به عنوان پشتیبان ترجمه این کتاب گفت: به دنبال اثری بودیم که در حوزه روایت باشد و در عین حال حالتی آلترناتیو داشته باشد. در رسانه های جریان اصلی، روایت های رایجی درباره فوتبال وجود داشت که مد نظر ما نبود و این کتاب، تا حدودی این فضا را شکسته و به حاشیه های غیر قابل مشاهده، پرداخته بود. کتاب «رستاخیز داعش» هم نمونه دیگری بود که این ویژگی ها را داشت و توسط نشر اسم منتشر شد.

مترجم کتاب «رقص برزیل با شیطان» افزود: این کتاب در آمریکا پرفروش شده بود و این هم دلیل خوبی بود برای اینکه جهت ترجمه، انتخاب شود. در ایران هم در این مدت کوتاه انتشار، با استقبال خوبی مواجه شده و مورد توجه عموم خوانندگان قرار گرفته است.

عربزاده افزود: «دیو زِرِن»، نویسنده این کتاب، یک خبرنگار ورزشی است و در زمینه سایر رشته های ورزشی هم تجربیات خبرنگاری دارد. او فقط به برزیل نرفته و سفرهای دیگری هم داشته است چرا که موضوع و دغدغه اصلی او، روایت مسائلی است که در روایت های رسمی نمی آید. او به دنبال جامعه شناسی ورزشی است و این موضوع را از نگاه سیاست و اقتصاد هم مورد بررسی قرار می دهد.

مترجم کتاب «رقص برزیل با شیطان» تصریح کرد: به همین خاطر می خواستیم عنوان کلی این سری از کتابها را «روایت از نزدیک» بگذاریم چرا که خود نویسنده به دل ماجرا رفته است تا واقعیت ها را ببیند و درک کند. او در مقدمه هم می گوید دلیلی نداشت به برزیل نرود اما تصور او که چگونه ممکن است مردم فوتبال دوستِ برزیل علیه جام جهانی موضع بگیرند، انگیزه او را برای این سفر افزایش داده. او هم از اعتراضات مردمی در برزیل غافلگیر شده بود و همین اعتراضات است که او را نسبت به سفر به این کشور، مصمم می کند. نویسنده کتاب در جایی اشاره می کند که یکی از کسانی که با برزیل آشنایی داشته او را از سفر به این کشور باز می دارد و می گوید به برزیل نرو چون برزیل کشوری پیچیده است اما او مصمم تر می شود و سفرش را با جدیت بیشتری آغاز می کند.

مجید جلالی، سخنران بعدی این نشست بود.

وی در ابتدا با اشاره به خوشحالی اش برای شرکت در چنین جلسه ای که تلفیق ورزش و فرهنگ است، سخنانش را با مثالی آغاز کرد.

سرنوشت تیم وحدت چه شد؟

جلالی گفت: در دهه ۶۰ که در تیم وحدت بودیم کم کم با فضایی روبرو شدیم که فوتبال به موضوع مهمی تبدیل می شد و احتیاج به سرمایه گذاری داشت. ما تیم وحدت را با اهداف تربیتی تشکیل داده بودیم و حتی هزینه لباس و کفشمان را هم خودمان می پرداختیم. ما همان سالها با تیم های مطرحی مثل پرسپولیس و استقلال هم بازی داشتیم. سال ۶۷ بود که لزوم تغییرات را مطرح کردم. آقای مرتضوی که مسئول تیم وحدت و مرشد ما بود با این کار مخالفت کردند و گفتند: اگر قرار باشد اسپانسر مالی داشته باشیم، کم کم از اهدافمان دور می شویم و سرمایه گذاران اهداف خودشان را از ما مطالبه می کنند… تیم وحدت اگر چه در برابر این روند مقاومت کرد و در راه و مسیر اولیه اش باقی ماند اما بعد از ۴ سال مجبور شدیم این تیم را به شرکت خودروی بهمن بفروشیم.

سیاستمداران و سرمایه داران دست از سر فوتبال برنمی دارند

جلالی افزود: فوتبال یک ورزش جذاب است و به عنوان یک پدیده اجتماعی، مردم آن را پیگیری می کنند و به آن علاقه دارند. به همین خاطر است که سیاستمداران و سرمایه داران هیچ وقت از فوتبال دست برنمی دارند. اگر در کشور ما سرمایه دارانِ کمتر به این ورزش آمده اند به این خاطر بوده که هنوز راه های آسان تری از فوتبال برای پولدار شدن وجود دارد.

مربی نامدار کشورمان ادامه داد: وقتی کتاب «رقص برزیل با شیطان» را خواندم به خودم گفتم فوتبال نمی خواهد رقصنده با شیطان باشد و این شیطان است که دست از سر فوتبال برنمی دارد. فیفا تا جایی که زورش رسیده سعی کرده از فوتبال مراقبت کند اما در این روند، آدم هایی وارد شده اند که کارش را خراب کرده اند.

اعتراضات مردمی در برزیل

فوتبال برای رشد، نیاز به سرمایه گذاری دارد

جلالی تصریح کرد: من به عنوان کسی که در فوتبال زندگی کرده ام و آن را می شناسم می گویم که اگر فوتبال محدود به خودش باشد در همان زمین های خاکی می ماند و برای رشد، نیاز به سرمایه گذاری دارد. در مزایده های این ورزش، میلیاردها دلار جابجا می شود که حتماً فسادبرانگیز است. حتی میزبانی جام جهانی هم یک رقابت است که حتماً تخلفاتی در جریان آن رخ می دهد.

این معلم ورزشی ادامه داد: نویسنده کتاب «رقص برزیل با شیطان» یک خبرنگار جنجالی است و با دیدگاه های ضد سرمایه داری به سراغ فوتبال رفته و نگاهش هم علیه این ورزش شده است. او پله را هم مثل یک عروسک خیمه شب بازی دانسته که از حکومت نظامی، طرفداری کرده اما پله در این زمینه توضیحی داده که حالا بعد از چندین سال می شود به عمق ان پی برد. پله می گوید: جامعه ای که اکثریت آن بی سوادند، طاقت دموکراسی را ندارد! … به نظر من، هم فوتبال و هم بازیکنان بزرگ آن، رسالت خودشان را انجام داده اند.

در زمان هاولانژ، فیفا به جایگاه خوبی رسید

جلالی در پاسخ به سئوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا در برزیل این حاشیه ها ایجاد شد؟ توضیح داد: نویسنده کتاب، ژائو هاولانژ مدیر سابق فیفا را کثیف ترین آدم می داند در حالی که خیلی از این فسادها در دوره او اتفاق نیفتاد. شاید هم افتاد اما کسی متوجه آن نشد. سپ بلاتر هشتمین رییس فیفا را هم هاولانژ بر سر کار گذاشت. در زمان هاولانژ، فیفا به جایگاه خوبی از نظر اقتصادی رسید و فوتبال به عنوان سومین صنعت مهم دنیا با گردش مالی زیاد، بعد از تسلیحات و نفت قرار گرفت.

این مربی بین المللی ادامه داد: شبی که برزیل در سال ۲۰۰۷ به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، مردمش تا صبح بیدار بودند و شادی می کردند اما چرا یک سال قبل از جام جهانی اعتداضات شروع شد؟ در زمان ریاست جمهوری «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا» اقتصاد برزیل در حال شکوفایی بود اما وقتی «دیلما روسف» رییس جمهور شد، اوضاع اقتصادی خراب شد و تظاهرات مردمی شکل گرفت. حتی روماریو هم گفت که چرا باید این همه پول از جیب مردم خرج ساخت ورزشگاه هایی بشود که بعد از جام جهانی به درد مردم نمی خورد؟

توده مردم، همیشه حرف درست را نمی زنند

مجید جلالی تصریح کرد: همه ما می دانیم که توده مردم، همیشه حرف درست را نمی زنند. مثل مواردی که انقلاب هایی را شکل داده اند و بعد از مدتی متوجه اشتباهشان شده اند. حتی یک برنامه تلویزیونی داریم که ۲۰ میلیون بیننده دارد اما همین برنامه بیشترین ضربه را به فوتبال می زند. در سینما هم همینطور است که مبتذل ترین فیلم ها پرفروش می شوند و به همین خاطر است که همیشه نمی شود حق را به توده ها داد.

بابک سرانی آذر از خبرنگاران ورزشی نیز در این بخش از نشست به بیان تجربیاتش در روند برگزاری جام جهانی در برزیل پرداخت و خطاب به مجید جلالی گفت: خوشبینی شما نسبت به فوتبال قابل درک است. بخش هایی از آن هم حرف حساب است اما من فکر می کنم بزرگان فوتبال، خیلی هم بی گناه و مظلوم نبوده اند.

دیوارهای بتونی درست کرده بودند تا واقعیت فقر مردم نیجریه به چشم ما نیاید

وی افزود: سال ۲۰۰۹ برای مسابقاتی بین المللی به نیجریه رفته بودم. ما با تیم اعزامی از ایران همراه بودیم و دیدیم که در طول مسیر فرودگاه تا هتل، دیوارهای بتونی درست کرده بودند تا واقعیت فقر مردم نیجریه به چشم ما نیاید. هتلی که در آن مستقر بودیم هم بسیار مجلل بود. ما جسارت پیدا کردیم و به شهر رفتیم اما مردم از این اتفاق ورزشی خوشحال نبودند. یکی از شرط های فیفا برای دادن میزبانی به نیجریه این بود که سهمش از فروش موتوربرق های فرانسوی به این کشور را بگیرد. حتی تکنولوژی های تلفن همراه که از آلمان آمده بودند هم باید درصدی از سود را به فیفا می دادند. تکنولوژی هایی که بعد از بازی ها جمع شد و برای میزبان نماند. توده ها شاهد این جنایت ها هستند و اعتراضشان به این خاطر است.

سرانی آذر تصریح کرد: اهالی فوتبال چنان ضرباتی به این ورزش زده اند که اجازه نمی دهند از فوتبال پاک، حمایت کنیم. توده ها شاهد این خیانت ها بوده اند. در گفت و گویی که با یکی از شخصیت های برزیلی داشتم، از علت اعتراضات پرسیدم و او گفت: اینها مردم برزیل نیستند و می خواهند مردم برزیل باشند؛ من جوابی برای سئوال شما ندارم… به این توده باید حق داد اگر چه که ممکن است همیشه درست تصمیم نگیرند.

تصاویر اعتراض آمیز در برزیل

فوتبال یک اتاق شیشه ای است

مجید جلالی در ادامه نشست بررسی و نقد کتاب «رقص برزیل با شیطان» گفت: فوتبال، جذابیت زیادی دارد اما آن را راحت نمی گذارند چون می خواهند از آن بهره برداری کنند. فوتبال یک اتاق شیشه ای است و هر چیزی که در این ورزش اتفاق می افتد را همه می بینند. همین اتفاقات اگر در سیاست، اقتصاد یا صنعت رخ بدهد، به این سادگی قابل دیدن نیست. من هم معتقدم در فوتبال، فساد هست.

این مربی بین المللی فیفا به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: سال ۶۸ که من مربی تیم وحدت بودم در استادیوم آزادی با تیم پرسپولیس بازی داشتیم و ۱۱۰ هزار نفر جمعیت برای دیدن بازی آمده بودند. نیمه دوم گلی را به ناحق به ما زدند و داور، یک پنالتی مسلم را هم نگرفت. من اعتراض کردم و نامه ای نوشتم. مضمون آن این بود که ما را مثل یک کشتی گیر لاغر با دست و پای بسته، جلوی یک کشتی گیر زورمند انداختید و وقتی دیدید که در حال موفقیت هستیم، با انگشت به چشممان فروکردید. در آخر هم سر ما را کنار جدول گذاشتید و بریدید! داور آن بازی آقای عسکری بود که انسان موجه و خوبی بود. بعد از خواندن نامه من گفت: اگر خودت هم بودی، آن پنالتی را نمی گرفتی. من هم دیدم که راست می گوید. شرایط طوری بود که گریز ناپذیر بود. مصلحت ها را در فوتبال باید در نظر گرفت.

جلالی تصریح کرد: من بیشتر از هر کسی تازیانه فساد را روی بدنم احساس می کنم اما دید افراط آمیز به فساد در فوتبال را قبول ندارم.

کتاب «رقص برزیل با شیطان» نورافکن کوچکی روی مسئله فوتبال است

مترجم کتاب «رقص برزیل با شیطان» در این بخش از برنامه رشته کلام را به دست گرفت و گفت: در این کتاب، ماجرای «لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا» رییس جمهور برزیل تعریف می شود که از قسمت های جذاب کتاب است. لولا و دیلما روسف که بعد از او آمد، همه شان وابسته به جریانات سوسیالیستی بودند. هم کارگری کرده بودند و هم زندانی کشیده بودند و با پرچم مردم و توده بر سر کار آمدند. اما بعدها دیده می شود که لولا چنان موتور محرکی برای سرمایه گذاران می شود که هیچ کسی تا قبل از آن نتوانسته بود چنین اقداماتی در این زمینه انجام دهد. واقعاً نمی دانم چه کلان ساختاری وجود دارد که هر چه وارد می شود، چیز دیگری خارج می شود. این فقط مختص فوتبال نیست و شبکه ای وجود دارد که در زمینه های مختلف وارد می شوند. این مسئله مهمی است که این کتاب توانسته نورافکن کوچکی روی این مسئله بیاندازد.

عربزاده تصریح کرد: واقعیت این است که توده ها همیشه درست نمی گویند اما باید به ساختارها هم پرداخته شود.

دنبال پاسخ های ضد استکباری بودم اما غافلگیر شدم

بابک سرانی آذر در ادامه نشست، با اشاره به تحقیقاتش درباره وضعیت مردم، ۵ سال بعد از جام جهانی گفت: من در همان گفت و گو با مقام برزیلی، پافشاری کردم که علت این اعتراض ها را پیدا کنم. با طعنه و به نحوی طنزآمیز گفت: بخش قابل توجهی از مردم نمی دانند که برای چه به خیابان ها آمده اند. آنها فقط خشمگین هستند. تنفرشان را به دست گرفته اند و می خواهند به صورت یک نفر بکوبند. در همان فضا می شود افرادی را دید که با خوشحالی، ساندیچی تهیه کرده اند تا به استادیوم بروند و یک بازی را ببینند. من به دنبال پاسخ های ضد استکباری بودم اما غافلگیر شدم. الان هم گمان می کنم حجم عظیمی از مردم، مطالبه گری هایشان را فراموش کرده اند.

وی افزود: اصلاً باورشان نمی شد سر این دولت که خودشان بر سر کار آورده اند، فریاد بزنند اما رسانه های خارج از برزیل هم آن هارا تحرک کردند. برای خیلی از مردم، شرکت در اعتراضات، جذاب تر از نشستن در زاغه ها و خانه های دلگیر بود.

سرانی آذر تاکید کرد: صدمه اصلی متوجه جریان دانشجویی برزیل بود که عاقلانه اقدام کردند اما کسی صدایشان را نشنید. آنها در دانشگاه ها با واقعیت ها آشنا شده بودند و هنوز هم معترضند. اما واقعیت دیگری هم وجود دارد که مردم در دل آن فقر، با رضایت زندگی می کنند.

سفره ای که لولا پهن کرد

علی عربزاده در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به گروه هایی که به پیروزی لولا کمک کردند گفت: قبل از پیروزی «لولا»، جریانات مخالف سیستم که برچسب سوسیالیستی داشتند پشت لولا جمع شدند و وقتی «لولا» بر سر کار آمد، سفره ای پهن شد که به همه آن گروه ها خدمات نداد. آنهایی که سرشان بی کلاه ماند، گیج شدند و کم کم مخالفت ها را آغاز کردند.

وی افزود: در تایید بیان جناب سرانی آذر درباره دانشجویان برزیلی باید بگویم دانشجویان، آکادمی داشتند و با ایده مبارزه می کردند اما توده ها جریان دهی نداشتند. در کتاب «رقص برزیل با شیطان» هم تاکید شده که هر کدامشان حرف های منطقی دارند و کلیات اعتراضشان به مشکلات است.

فیفا نمی تواند مسائل سیاسی و اقتصادی را نادیده بگیرد

مجید جلالی نیز در بخش پایانی سخنانش گفت: ۵ سال از جام جهانی برزیل گذشته و مردم این کشور به رییس جمهوری رای می دهند که حرف از رابطه با آمریکا و اسرائیل می زند. زمان جام جهانی فرصت خوبی برای معترضان بود تا خودشان را نشان بدهند. مثل کارگران بنگلادشی در قطر که از این فرصت برای بیان حرف هایشان استفاده می کنند.

این مربی بین المللی فیفا افزود: فیفا در تصمیم گیری هایش نمی تواند مسائل سیاسی و اقتصادی را نادیده بگیرد. وقتی سرمایه داران وابسته به حکومت وارد فوتبال می شوند، فیفا را هم آلوده می کنند. فیفا سعی می کند از فوتبال مراقبت کند اما نمی تواند جایگاه سیاست و اقتصاد را نادیده بگیرد.

مجلس، جایگاه فوتبال را نمی شناسد

جلالی تاکید کرد: وضعیت فوتبال در کشور ما بازتابی است از نگرش به این ورزش. نگرش های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی به این ورزش وجود دارد و برخی آن را یک قدرت نرم می دانند. من پیشنهاد تشکیل کمیسیون فوتبال را در مجلس مطرح کردم اما گفتند: با این حساب باید کمیسیون واترپلو را هم تشکیل بدهیم! … من دیگر حرفی نداشتم چون معلوم بود که مجلس، جایگاه فوتبال را نمی شناسد.

این مربی فوتبال تصریح کرد: در کشور ما به فوتبال از منظر امنیتی و سیاسی نگاه می شود و به همین خاطر محال است که فوتبال در اینجا خصوصی شود. فروش تیم های پرسپولیس و استقلال در این سالها انجام نشده و بعد از این هم نمی شود. درآمدزایی در فوتبال ۵ راه دارد که قانون، همه این راه ها را بسته است. فوتبال هم مجبور است برای کارهای خودش، دستش را به سمت دولت دراز کند.

مجید جلالی در پایان از علی عربزاده و «نشر اسم» به خاطر ترجمه روان و انتشار این کتاب، تشکر کرد.

کد خبرنگاری
367352
تهیه و تنظیم توسط:
نگار جوزی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11439050 | منبع: مشرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11439050/جلالی-بیشتر-از-هر-کسی-تازیانه-فساد-را-روی-بدنم-احساس-می-کنم-فوتبال-در-ایران-امنیتی-و-سیاسی-است-محال-است-فوتبال-در-ایران-خصوصی-شود-رقص-برزیل-با-ش/