شنبه 09 فروردین 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11439302
["برانکو","پرسپولیس","عابدزاده"]

مرفاوی: پروین شد علی‌اصغری، کی‌روش، منچستری!

صمد مرفاوی پیشکسوت فوتبال ایران درباره تیم ملی اظهار کرد: ما تیم خوبی داریم و با توجه به هماهنگی هشت ساله کادرفنی با بازیکنان و تیم ملی، این تیم می‌تواند قهرمان آسیا شود. فوتبال در ایران در خون مردم است و این همیشه پایه‌گذار قهرمانی‌های ایران در جام ملت‌های آسیا بوده است.

او درباره سخت‌ترین حریف ایران در این مسابقات اظهار کرد: علی پروین می‌گفت نباید از الآن به فکر نیمه نهایی و فینال باشیم بلکه باید پله‌پله برویم جلو تا این‌که قهرمان شویم. آن زمان، پروین سیستمی را به کار برد که کره‌جنوبی قدرتمند آن زمان مغلوب ما شد. در آن زمان خیلی‌ها گفتند که ایران با سیستم علی اصغری بازی کرد در حالی که هیچ راهی به جز این سیستم و تاکتیک نداشتیم. بعد از چند سال کی‌روش به این مملکت آمد و از همین تاکتیک استفاده کرد و همه با به‌به و چه‌چه از او تعریف کردند. به تاکتیک پروین گفتند "علی اصغری" و به تاکتیک کی‌روش گفتند "سیستم منچستریونایتد". ما خودمان خودمان را تحقیر می‌کنیم و هر کس که از خارج می‌آید و همان حرف‌های خودمان را می‌زند، بسیار از او تعریف می‌کنیم. البته هم پروین قابل احترام است و هم کی‌روش ولی ما خودمان را دست کم می‌گیریم.

مرفاوی درباره تفاوت تیم ملی فعلی با جام‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۸۸ گفت: تیم ملی فعلی، تیم خیلی خوبی است اما نمی‌شود آن را با دوره‌های قبل مقایسه کنم زیرا هر دوره‌ای شرایط خاص خود را دارد. مثلاً نمی‌توان ناصر محمدخانی را با خداد عزیزی و علیرضا جهانبخش مقایسه کرد زیرا هر کدام از این‌ها در دوره خودشان بهترین بودند و هستند. این تیم با این توجه خاصی که می‌شود و لژیونرهایی که دارد، توانایی قهرمانی را دارد.

او در خصوص صحبت‌های حاشیه‌ای اخیر کی‌روش اضافه کرد: تیم ملی مهره‌های خوبی دارد. کره، ژاپن و استرالیا از نظر زیرساخت‌ها و امکانات خیلی از ما جلوتر هستند. حرکت ما به سوی پیشرفت، کند است و فضای سیاسی هم تأثیرگذار است. کسی که می‌گوید ما امکانات نداریم، چرا دوباره قرارداد خود را تمدید می‌کند و کارش را ادامه می‌دهد؟ یک چیزی در این مملکت هست که شخصی هشت سال کارش را با وجود همه مشکلات ادامه می‌دهد. یا از لحاظ بازیکن خوب هستیم که آن شخص انگیزه کار کردن پیدا می‌کند یا از لحاظ مالی تأمین می‌شود که دوست دارد در ایران ادامه کار بدهد.

مهاجم سابق تیم ملی افزود: امکانات ما همین است. در عرض یک سال نمی‌شود به ژاپن و استرالیا برسیم. در همین حد هم تیم ما قابل احترام و بهترین تیم آسیا بوده است. دوست داریم تیم‌ملی‌مان قهرمان آسیا شود. اکنون کمترین امکانات، هواپیمای اختصاصی است که در اختیار تیم ملی است اما زمان ما آن هم نبود ولی ما توانستیم با نتایجمان مردم را خوشحال کنیم. با همین وضع از عربستان و کره‌جنوبی هم بهتر نتیجه گرفته‌ایم و تنها از ژاپن کمی عقب هستیم. تیم ما مهیای قهرمانی است. البته این بستگی دارد که شرایط بر وفق مراد ما باشد و مثلاً اخراجی ندهیم و نگذاریم کار به اما اگر کشیده شود.

ملی‌پوش تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ درباره بازیکنان دعوت شده به تیم ملی تصریح کرد: دست کی‌روش پر است و ما باید بازی به بازی برنامه‌ریزی داشته باشیم. حاشیه‌سازی‌های کی‌روش درست نیست. این موضوع به تفکرات مربی و سلیقه او برمی‌گردد. کی‌روش هم برای خود تفکراتی دارد. شاید کی‌روش با خود می‌گوید لژیونرها بیشتر از لحاظ فنی تحت فشار هستند و آمادگی فنی بهتری پیدا می‌کنند. از بعضی جهات هم می‌توان به او حق داد. شاید بتوان ایرادهای غیر فنی گرفت اما موضوعات فنی و بر اساس تفکر و فلسفه مربی است. کی‌روش می‌خواهد در تیم ملی موفق شود و برانکو در پرسپولیس. این ذهنیت به وجود می‌آید که این دو با یکدیگر مخالف هستند در حالی که این‌گونه نیست. البته این مساله نباید به فوتبال ایران ضربه بزند و آن را به حاشیه ببرد.

او در پایان درباره تیم منتخب تاریخ فوتبال ایران گفت: من فقط می‌توانم در بحث دروازه‌بان صریحاً نام یک نفر را بگویم که آن هم بی برو برگرد، احمدرضا عابدزاده است. محمد پنجعلی، جواد زرینچه، مجتبی محرمی، علی دایی، حمید علی‌دوستی، علی پروین، ناصر محمدخانی، مجید نامجومطلق و ایرج دانایی‌فرد نیز بازیکنان بسیار خوبی بودند. این سخت‌ترین سوالی بود که می‌شد پرسید اما نمی‌توان تنها به ۱۱ بازیکن اشاره کرد.

کد خبرنگاری
493126
تهیه و تنظیم توسط:
شاهین فرحبخش
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11439302 | منبع: ایسنا | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11439302/مرفاوی-پروین-شد-علی‌اصغری-کی‌روش-منچستری/