سه شنبه 13 خرداد 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11439384

چرا مغز انسان چین و چروک دارد؟

مطالعات جدید نشان می دهد که دلیل وجود فرورفتگی و برجستگی های زیاد در مغز انسان، رشد سریع تر قشر خاکستری و رشد کمتر بخش سفیدرنگ مغز است. تا پیش از این، دو توضیح غالب در خصوص دلیل وجود فرورفتگی و برجستگی های متعدد روی مغز انسان وجود داشت.

به نقل از خراسان، نخستین توضیح این بود که برخی از بخش های قشر مغز رشد بیشتری داشته اند و به همین دلیل، سطح آن ها به صورت چین و چروک درآمده است. توضیح دوم نیزاین بود که وجود نورون هایی با پیوندهای بسیار زیاد در قشر مغز، موجب نزدیک تر شدن آن ها به هم شده است.


با این حال مطالعه جدیدی که چندی پیش منتشر شد، نشان می دهد شاید دلیل این فرورفتگی ها و برجستگی های قشر مغز، ناهماهنگی میان رشد قشر خاکستری و بخش سفیدرنگ مغز و ضخامت متفاوت آن ها بوده است. دانشمندان به همین منظور با استفاده از یک الگوی رایانه ای ژل دو لایه، به بررسی درستی این فرضیه خود پرداختند.


در این آزمایش، لایه پایینی نقش بخش سفیدرنگ و لایه بالایی نیز نقش قشر خاکستری مغز را داشت. این آزمایش نشان داد که با افزایش رشد لایه بالایی، این مجموعه شکلی موج دار و دارای برجستگی و فرورفتگی به خود می گیرد. در این الگوسازی رایانه ای، فرض بر این گذاشته شد که میزان نرمی هر دو لایه با هم برابراست ولی سرعت رشد آن ها با هم تفاوت دارد. این شبیه سازی رایانه ای مشخص کرد که بسته به اندازه مغز، شکل نهایی ایجاد شده متفاوت خواهد بود. برای نمونه، اگر مغز قطری کمتراز یک اینچ داشته باشد، سطح مذکور چین و چروک نخواهد داشت، ولی درمغزهای با اندازه متوسط، چین و چروک ایجاد و با افزایش اندازه مغز، این چین و چروک ها بیشتر می شود. این پژوهشگران همچنین به این نتیجه رسیدند که ژن ها نیز نقش موثری در شکل دهی ساختار ظاهری مغز دارند زیرا ژن ها تعیین کننده میزان تولید نورون ها و نیز مهاجرت آن ها به بخش های دیگر مغز هستند.


شناخت دقیق دلیل ایجاد فرورفتگی ها و برجستگی ها در مغز انسان می تواند به دانشمندان در تشریح بهتر ایجاد مشکلاتی نظیر «پلی میکروجیریا» (وجود تعداد بیش از حد فرورفتگی و برجستگی های مغز)، «پاکی جیریا» (وجود تاخوردگی های بیش از اندازه ضخیم در مغز)، «لیسنسفانی» (کم بودن تعداد چروک های مغز) کمک کند.

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11439384 | منبع: سلامت نیوز | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11439384/چرا-مغز-انسان-چین-و-چروک-دارد/