سه شنبه 28 خرداد 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11441442
["قتل"]

فعال زن سعودی: هیچ راهی جز فرار از عربستان نداشتم

«ریم سلیمان» نویسنده و خبرنگار سعودی و فعال زن مدافع حقوق زنان در عربستان تصریح کرد دولت سعودی هیچ گزینه‌ای برای فعالان و دیگران در عربستان جز ترک کشور باقی نگذاشته است.

ریم سلیمان در اولین گفت و گوی مطبوعاتی از لحظه فرارش از این کشور گفته است سعود القحطانی مشاور سابق محمد بن سلمان ولیعهد سعودی همچنان تمام مأموریت‌های محوله به وی را انجام می‌دهد و مسئول اول توئیتر و خط دهی به سردبیران رسانه‌ها در عربستان است.

به گفته وی، القحطانی هر فرد فرهیخته و نویسنده‌ای را که در راستای سیاست‌های گمراه سازی افکارعمومی و خیانت حرکت نکند، منزوی می‌کند و به حاشیه می‌راند.

این فعال زن عربستانی گفته است: خدا را شکر می‌کنم که تهدیدهایی که در معرض آن قرار داریم به مرحله قتل و مثله شدن نرسیده است، همان بلایی که بر سر جمال خاشقجی آوردند.

به گفته وی، زندان‌های پادشاهی سعودی مملو از فعالان از جریان‌ها و گرایش‌های مختلف است و همه امروز در حالتی از رعب و وحشت به سر می‌برند.

وی اتهام زنی حکومت سعودی به مخالفان و منتقدان را سیاست هدفمند برای توجیه سرکوبگری و حذف مخالفان دانست و گفت اتهام مزدوری برای قطر، اتهامی است که به هر معارضی در عربستان نسبت داده می‌شود.

ریم سلیمان که با پایگاه خبری عربی ۲۱ گفت و گو می‌کرد، اظهار داشت اگر رضایت می‌دادم که همچون یک ابزار و مزدور حکومت سعودی باشم، حتمًا ماندن در کشورم (عربستان) را انتخاب می‌کردم، اتهام مزدوری برای قطر، اتهامی است که به هر منتقد یا معارضی در عربستان نسبت داده می‌شود، اما اینکه ادعا کرده‌اند که من سوری‌الاصل هستم، خنده‌دار است و اصلاً ارزش پاسخ دادن ندارد.

ریم سلیمان، مردم عربستان و اعراب را با توئیت‌های خود در شبکه ارتباط اجتماعی توئیتر با افشای فرار خود از عربستان غافلگیر کرده بود، وی برای مدت به زندان افکنده شده، و در ادامه به شرط دادن تعهد مبنی بر اینکه نه در رسانه‌ها مطلبی بنویسد و نه در شبکه‌های ارتباط اجتماعی، آزاد شده بود. این فعال زن سعودی فاش کرد که به هلند رفته و آنجا درخواست پناهندگی کرد، چرا که در داخل عربستان در معرض تهدید قرار داشت و از این می‌ترسید که به جمع زنانی که در زندان‌های سعودی بدون هرگونه اتهام و محاکمه از چند سال پیش زندانی هستند، اضافه شود.

ریم سلیمان گفته است که در جولای سال گذشته میلادی بازداشت شده بود، اما هیچ حکم قضائی نه برای بازداشت و نه برای آزادی‌اش وجود نداشت.

کد خبرنگاری
821422
تهیه و تنظیم توسط:
حامد احمدی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11441442 | منبع: تسنیم | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11441442/فعال-زن-سعودی-هیچ-راهی-جز-فرار-از-عربستان-نداشتم/