دو شنبه 18 فروردین 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11442563

حدیث روز/ دوازده پند جاودانه امام علی علیه‌السلام

امیرالمومنین امام علی علیه السلام:

بخشندگی، نگاه دارنده آبروست. و شکیبایی دهان بن بی خردان،. و عفو زکات پیروزی. و دوری کردن، کیفر خیانتکار. و مشورت چشم هدایت است.

و آن کس که با رأی خود احساس بی نیازی کند به کام خطرها افتد. شکیبایی با مصیبت‌های شب و روز پیکار کند و بی تابی، زمان را در نابودی انسان یاری دهد.

و برترین بی نیازی ترک آرزوهاست. و چه بسا عقل که اسیر فرمانروایی هوس است. حفظ و به کار گیری تجربه رمز پیروزی است. و دوستی نوعی خویشاوندی به دست آمده است. و به آن کس که به ستوه آمده و توان تحمّل ندارد اعتماد نکن.

متن حدیث:

قَالَ علی علیه السلام: الْجُودُ حَارِسُ الْأَعْرَاضِ وَ الْحِلْمُ فِدَامُ السَّفِیهِ وَ الْعَفْوُ زَکَاةُ الظَّفَرِ وَ السُّلُوُّ عِوَضُکَ مِمَّنْ غَدَرَ وَ الِاسْتِشَارَةُ عَیْنُ الْهِدَایَةِ وَ قَدْ خَاطَرَ مَنِ اسْتَغْنَی بِرَأْیِهِ وَ الصَّبْرُ یُنَاضِلُ الْحِدْثَانَ وَ الْجَزَعُ مِنْ أَعْوَانِ الزَّمَانِ وَ أَشْرَفُ الْغِنَی تَرْکُ الْمُنَی وَ کَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِیرٍ تَحْتَ هَوَی أَمِیرٍ وَ مِنَ التَّوْفِیقِ حِفْظُ التَّجْرِبَةِ وَ الْمَوَدَّةُ قَرَابَةٌ مُسْتَفَادَةٌ وَ لَا تَأْمَنَنَّ مَلُولًا.

"نهج البلاغه، حکمت ۲۱۱"

کد خبرنگاری
397229
تهیه و تنظیم توسط:
لاله صامتی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11442563 | منبع: مشرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11442563/حدیث-روز-دوازده-پند-جاودانه-امام-علی-علیه‌السلام/