شنبه 16 آذر 1398
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11442716

قرص خواب جدیدی که مغز را هوشیار نگه می دارد

این قرص خواب، مغز را هوشیار نگه می‌دارد!

تاثیر بیشتر قرص‌های خواب‌آور به گونه‌ای است که سطح هوشیاری مغز را هنگام خواب کاهش می‌دهند و همین امر می‌تواند جان بیمار را هنگام وقوع حوادث ناگهانی با تهدید روبرو کند.

بیشتر قرص‌های خواب‌ به اندازه‌ای قوی هستند که به طور مثال بیمار هنگام خواب از صدای بلند آژیر وقوع حریق آگاه نمی‌شود. بر همین اساس گروهی از پزشکان به بررسی روی گزینه‌های جایگزین بی‌خطر این داروها پرداخته‌اند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا حدود یک سوم از بزرگسالان در این کشور از خواب کافی برخوردار نیستند و حدود چهار درصد از جمعیت بالای ۲۰ سال این کشور از انواع قرص‌ خواب‌ مصرف می کنند که این رقم با افزایش سن و تحصیلات بیشتر می‌شود.

هرچند این سوال مطرح است که مصرف قرص‌های خواب‌ تا چه میزان بی‌خطر است؟ کارشناسان معتقدند مصرف طولانی مدت این داروها با عوارض جانبی بسیاری همراه است و خطر اعتیاد به این داروها یکی ازشناخته‌شده‌ترین عوارض مصرف آن‌ها به حساب می‌آید.

متخصصان ژاپنی در همین رابطه اظهار داشتند: حفظ سطح هوشیاری هنگام خواب با وجود مصرف قرص‌ خواب‌ و در نتیجه واکنش سریع به هنگام وقوع حوادث ناگهانی یکی از ویژگی‌های ایده‌آل این قرص‌هاست اما مشاهده می‌شود که این مشخصه در بسیاری از این قرص‌ها وجود ندارد.

آنها در این بررسی به راه‌حل جدیدی در این ارتباط دست پیدا کردند. آنان داروی جدیدی را روی تعدادی موش آزمایشگاهی بررسی کردند و مشخص شد این حیوانات با وجود مصرف دارو به محض برخاستن صدای آژیر خطر از خواب بلند می‌شوند و بلافاصله پس از رفع خطر به خواب می‌روند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان ژاپنی این فرضیه را مطرح کردند که دسته جدیدی از ترکیب‌های خواب‌آور موسوم به DORAs مغز را قادر می‌سازد تا در شرایط خطر هوشیاری خود را حفظ کند و بنابراین می‌تواند جایگزین خوبی برای قرص‌های خواب‌آور موجود باشد.


کد خبرنگاری
308110
تهیه و تنظیم توسط:
رامین عضدی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11442716 | منبع: isna. ir | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11442716/قرص-خواب-جدیدی-که-مغز-را-هوشیار-نگه-می-دارد/