سه شنبه 06 خرداد 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11442938

راز مکان این مجسمه‌ها فاش شد (+تصاویر)

به نظر می‌رسد این یادبود‌ها به گونه‌ای نمایانگر تصاویر اجداد این مردم بوده و به عنوان مکانی کانونی برای برگزاری مراسم آیینی استفاده می‌شده است. اما دلیل موقعیت آن‌ها همیشه یک راز بود. مطالعات نشان داده بود که محل قرارگیری این مجسمه‌ها به این دلیل انتخاب می‌شدند که به نوعی با منابع اصلی آنجا ارتباط داشتند.

به گزارش تابناک باتو، مجسمه های عظیم الجثه جزایر ایستر برای سالیان متمادی همواره گردشگران، محققین و تمام دنیا را شگفت زده خود کرده بود، ولی حالا دانشمندان ادعا می کنند که یکی از بزرگترین اسرار این مجسمه ها را کشف کرده اند: اینکه چرا مجسمه ها آنجا هستند.

بر اساس یافته های محققان موقیعت اصلی بستر این جزیره، یا آهو، که بسیاری از این مجسمه ها که موآی نامیده می شوند، قرار گرفته اند، به سازه های نزدیک آب های شیرین شبیه تر هستند.


جزایر ایستر دارای ۳۰۰ سایت خرسنگی است که هر یک از آنها به دست یک جامعه ساخته شده است. اولین این سایت ها به دست مردمانیی از قرن سیزدهم میلادی ساخته شده و بسیاری از آنها نیز در اطراف ساحل یافت می شوند.

به نظر می رسد این یادبودها به گونه ای نمایانگر تصاویر اجداد این مردم بوده و به عنوان مکانی کانونی برای برگزاری مراسم آیینی استفاده می شده است. اما دلیل موقعیت آنها همیشه یک راز بود. مطالعات نشان داده بود که محل قرارگیری این مجسمه ها به این دلیل انتخاب می شدند که به نوعی با منابع اصلی آنجا ارتباط داشتند.


تیم تحقیقاتی بر قسمت شرقی جزیره تمرکز کرد؛ جایی که بسیاری از این مجسمه ها در آنجا قرار گرفته بودند. حدود ۹۳ موقعیت پیش از ورود دریانوردان اروپایی در قرن هجدهم در این قسمت ساخته شده بودند.


پس از آنکه هیچ ارتباطی را بین جنس استفاده شده در ابزار و مجمسه ها در این قسمت از جزیره پیدا نکردند، به این نتیجه رسیدند که آهو شاید به دیگر منابع ارتباطی داشته باشد. نهایتا مشخص شد که منبع اصلی ساخت این مجسمه در قسمت دیگر جزیره و نزدیک آب های شیرین قرار گرفته است.

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11442938 | منبع: بیتوته | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11442938/راز-مکان-این-مجسمه‌ها-فاش-شد-تصاویر/