جمعه 15 فروردین 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11443023

اعتراف کارشناسان آمریکایی به پایبندی ایران به در برجام

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، گزارش کارشناسان «گروه بحران بین المللی» در واشنگتن نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل تمامی تعهدات خویش در قبال توافق نامه هسته‌ای را اجرا کرده است، ولی تحریم‌های یکجانبه برقرار شده از سوی آمریکا برای این کشور بسیار قابل توجه هستند.

در این گزارش که نسخه از آن به دست این خبرگزاری رسیده، کارشناسان این مرکز بر اساس مصاحبه‌های ده‌ها مقام بلندپایه آمریکایی، اروپایی و ایرانی تاثیر خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد ارزیابی قرار داده و همچنین توصیه‌هایی را برای همه طرف‌ها به منظور اجتناب از ادامه وخامت اوضاع در این باره تهیه کردند.

در این گزارش آمده است: «در حال رسیدن به چهارمین سال اجرای توافق هسته‌ای با ایران هستیم و مقامات تهران همچنان به اجرای تعهدات خویش در قبال آن ادامه می‌دهند. در عین حال دولت دونالد ترامپ که به طور یک‌جانبه در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده، تحریم‌های شدیداللحن را علیه ایران اعمال کرده که عواقب این تحریم‌ها برای ایران قابل توجه است. »

این کارشناسان یادآور شده‌اند که آمریکا احتمالاً با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی سعی دارد مقامات تهران را پای میز مذاکره بنشاند تا برنامه موشکی این کشور و همچنین حضور نظامی ایران در خاورمیانه که موجب نگرانی‌هایی در واشنگتن شده نیز مورد بررسی قرار بگیرند. البته پاسخ ایران به این درخواست‌های آمریکا منفی بوده است. در عین حال این حقیقت را نباید نادیده گرفت که ایران در حال از دست دادن صبر خود است و ممکن است از توافق هسته‌ای خارج شده یا به اقدامات آمریکا در منطقه پاسخ بدهد. »

این گروه از کارشناسان توصیه کرده‌اند که برای ممانعت از وخامت بیشتر مقامات تهران همچنان باید توافق هسته‌ای را اجرا کرده و مواضعی خویشتن دارانه اتخاذ نموده و به حل و فصل مناقشات منطقه‌ای کمک کنند. برای بهبود شرایط اقتصادی ایران نیز باید اصلاحاتی را در سیستم بانکی انجام شود. سایر طرف‌های شرکت کننده در برجام نیز باید شرایط دیپلماتیک و اقتصادی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر بگیرند. این کارشناسان اطمینان دارند که رقابت‌های انتخاباتی و اظهارات نامزدهای پست ریاست‌جمهوری آمریکا برای سال ۲۰۲۰ در این شرایط اهمیت زیادی برای ایران خواهند داشت.

کد خبرنگاری
163500
تهیه و تنظیم توسط:
آیدین میرزایی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11443023 | منبع: تسنیم | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11443023/اعتراف-کارشناسان-آمریکایی-به-پایبندی-ایران-به-در-برجام/