چهار شنبه 13 فروردین 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11443062
["اصفهان","تبریز"]

وزیر صنعت با بانک‌ها اتمام حجت کرد

رضا رحمانی ظهر امروز در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر استان اصفهان اظهار داشت: صادرکنندگان امروز سربازان خط مقدم هستند و پیشران اقتصاد ما به ویژه در سال ۹۸ صادرات می‌تواند باشد و تاکید دارم که روی آن برنامه‌ریزی شود، فرصت برای درد و دل نیست و باید عملیاتی‌تر از این صحبت کنیم و آن‌ها را به لایحه و طرح تبدیل کنیم.

وی افزود: دلار ۳ هزار تومان بود برخی در اصفهان همیشه این موارد را مطرح کرده‌اند که اگر این ۳ هزار ۵۰۰ به ۵ هزار برسد ما دنیا را شکوفا می‌کنیم اما این اتفاق رخ نداد البته در عدم ثبات با شما هم عقیده هستیم، هفته گذشته به بانک مرکزی رفتیم و درباره این مسائل صحبت کردیم و باید این مسئله مدیریت شود.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: بنده به عنوان وزیر آمده‌ام که از شما کمک بگیرم، به قول بزرگان اگر اصفهان و تبریز دست به دست هم دهند هم کشور و هم اسلام، آباد می‌شود و این واقعیت است، باید کاری کنیم که برخی استان‌های ما هم مشکلات خود را رفع کنند، در ارتباط با این موضوع هر اختیاری را به استاندار و مدیرکل صمت می‌دهم و هر کجا باید پیگیری و امضا کنم آماده هستم.

وی تصریح کرد: دوستان مسائل و مشکلاتی را مطرح کردند و همین مواردی که مطرح شد را جمع بندی و خلاصه کنید من با آن‌ها موافقت می‌کنم، در این مدت واردات بدون انتقال ارز را پیگیر بودیم و دولت در نهایت مصوب کرد، واحد قطعه‌ای لازم دارد نیاز به حضور در صف و نیما ندارد و تماس بگیرند و کارشان رفع شود.

رحمانی بیان کرد: مواردی که در حوزه وزارت صمت است هر کجا لازم باشد تفویض کردیم، برخی موارد ذهنی و فکری نیز وجود دارد و بخشی از کار ما فرهنگی است و در ذهن ما باید تغییر ایجاد شود وگرنه با این نگاه‌های سنتی و معمولی نمی‌شود، هیچکس تردید ندارد که جنگ شدید اقتصادی قرار داریم و کسی تردید ندارد که جنگ روانی نیز وجود دارد که این جنگ روانی خطرناک است، همین که ما را ناامید کنند کار را سخت می‌کند.

وی گفت: حفظ وضع موجود کارخانجات و تولیدکنندگان برنامه ما برای مقابله با تحریم است، رهبر معظم انقلاب فرمودند حفظ وضع موجود کارخانجات یک جهاد است، آمار رونق تولید در اصفهان بسیار پایین بوده و بسیاری از واحدها ظرفیت خالی دارند که هم تولید و امکان فروش هم دارند، مشکلشان سرمایه در گردش است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه طرح‌های رونق در تولید به استان‌ها ابلاغ شده، اظهار داشت: من یک کارمند هستم و در جنگ اقتصادی نباید به دنبال ابلاغ باشم، خودمان را باید عوض کنیم و از طرح مشکلات به بالادستی نباید ترس داشته باشیم، همه در کشور اراده دارند و این نهضت را آغاز کنیم و با هم قرار بگذاریم که حفظ وضع موجود تولید را در نظر داشته باشیم.

وی افزود: تحمل بی‌مهری به تولید را ندارم، قرار نیست واحدی را بانک تملک و تعطیل کند، سیاست بانک مرکزی و وزارت خانه نیز این نیست، ما حق نداریم واحدی را تعطیل کنیم، بانک تملک داشته باشد اما واحد تولیدی را تعطیل نکند.

رحمانی خاطرنشان کرد: در تولید مواد اولیه، نقدینگی و فروش را جزء الزامات قرار داده‌ایم، برای همه موارد ذکر شده برنامه ریزی کرده‌ایم، در نقدینگی چندین بار در جلسه دولت و مجلس مطرح کردیم، با بانک مرکزی جلسه مشترک گذاشته و تفاهم کردیم که چه میزان نقدینگی تا پایان سال نیاز داریم، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و برخی دیگر بانک‌ها با ما همراه هستند.

وی تصریح کرد: پروژه ویژه صادرات به کشورهای همسایه را در دستور کار داریم، ما با ۱۵ کشور همسایگی داریم که آمار صادرات در سال گذشته را در آورده‌ایم و در راستای بهبود آن قدم برمی‌داریم.

وزیر صمت بیان کرد: کشورهای همسایه یک هزار و ۲۰۰ میلیار دلار واردات داشته‌اند و ۲. ۱ درصد آن از ایران بوده است، ما می‌توانیم صادرات به این کشورها را ۲ برابر کنیم و باید روی این مسئله برنامه‌ریزی کنیم، این ۱۵ کشور همسایه، هند و چین جز مواردی هستند که باید در راستای صادرات بیشتر هر اقدامی صورت پذیرد.

وی گفت: عراق و سوریه می‌خواهد بازسازی شود که این یک فرصت است، باید دید موانع ما در این موضوع چیست، پاکستان ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد اما صادرات ما یک میلیارد دلار هم نیست، با تلاش جزئی می‌توانیم این ارقام را افزایش دهیم.

رحمانی اظهار داشت: در فرش ماشینی، سرامیک، کاشی و موکت ظرفیت بسیاری داریم، به جز ترکیه دیگر کشورهای همسایه همه واردکننده هستند، کشورهای همسایه حاضرند تعرفه‌های اتحادیه اروپا را با ما داشته باشند، اکیپ‌هایی را مامور کردیم تا ظرفیت‌ها شناسایی شود و از آن استفاده کنیم.

وی افزود: دولت باید تسهیل کننده باشد، با فرمول‌های امروزی هر یک میلیارد دلار حداقل ۵۰ هزار شغلل ایجاد می‌کند و اگر بتوانیم ۲۰ میلیارد دلار صادرات را اضافه کنیم یک میلیون شغل می‌شود، ایجاد شغل کار سختی است و ما این فرصت را داریم، خواهشمندم روی این مسئله وقت بگذارید.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: کار مهم دیگری که در دوره تحریم باید انجام دهیم تسهیل امور است که حاضرم در این مسیر کمک حال باشم، هر تصمیمی استاندار بگیرد تصمیم کارگروه ملی است و همان را ما ابلاغ و پیگیری می‌کنیم، کارگروه دیگر ما شورای معادن بوده که رئیس آن نیز استاندار است.

وی تصریح کرد: سومین کارگروه ما کارگروه تنظیم بازار است که مقداری کار آن متفاوت بوده و جنس کشوری دارد اما بازهم اختیاراتی را به استاندار داده‌ایم، با گمرک ۲ جلسه گذاشته‌ایم و با هر ۲ رئیس گمرک جلسه داشته‌ایم و بنا بر این است که خط سبز برای تولید ایجاد کنیم و ذهن آن‌ها نیز مثبت بوده و هر کجا موانعی است باید رفع شود.

رحمانی بیان کرد: در دوره ما صدور دستورالعمل کاهش یافته و سعی ما این است که دستورالعمل متناقض صادر نکنیم البته در برخی موارد وجود دستورالعمل متناقض یک سیاست و اجتناب ناپذیر است، مواد اولیه بدون ثبت سفارش آزاد شد و این از جنس تسهیلات است تا مردم جنس مورد نیاز خود را بیاورند.

وی گفت: صادرات ریالی به عراق و افغانستان از مواردی است که باید بیشتر مطالعه شود، جنس کار ما این است که از تولید حمایت کنیم و تعاملات در این زمینه به کمک ما می‌آیند، صادرات به افغانستان و عراق ریالی به نوعی کمک و به صلاح است.

کد خبرنگاری
493126
تهیه و تنظیم توسط:
شاهین فرحبخش
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11443062 | منبع: مشرق | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11443062/وزیر-صنعت-با-بانک‌ها-اتمام-حجت-کرد/