دو شنبه 11 فروردین 1399
 
خطایی در انجام عملیات رخ داد
عملیات با موفقیت پایان پذیرفت
آدرس ایمیل نامعتبر است
رمز عبور نامعتبر است
ایمیل و یا رمز عبور شما اشتباه است
جهت فعالسازی ثبت نام خود، به ایمیلی که از طرف سایت برای شما ارسال شده مراجعه و بر روی لینک فعالسازی کلیک نمایید، لطفا در صورتیکه ایمیل در Inbox شما موجود نبود به قسمت Spam مراجعه نمایید.
شما جزء کاربران فعال نیستید
در تولید کد خطایی رخ داد
کاربر
24khabar.com rss 24khabar.com twitter 24khabar.com facebook 24khabar.com instagram
11443089

مصرف گل حتی برای یک بار ساختار مغز را تغییر می‌دهد

مطالعه جدید دانشکده پزشکی دانشگاه ورمونت(Vermont) نشان داد که حتی یک بار استعمال ماده گل توسط نوجوانان تاثیرات شناختی مخربی روی ساختار مغز آنها می‌گذارد.

یافته‌های یک مطالعه جدید موجب نگرانی در مورد تاثیر مصرف تفریحی ماریجوانا در نوجوانان شده است. محققان شواهدی را به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد حتی استعمال مقدار کمی از گیاه شاه‌دانه در نوجوانان موجب ایجاد تفاوت‌هایی در ساختار مغز آنها می‌شود.

به گزارش تک‌تایمز، "هیو گاراوان" از دانشکده پزشکی دانشگاه ورمونت و همکارانش، مغز 46 نوجوان از انگلیس، فرانسه، ایرلند و آلمان را بررسی کردند که در 14 سالگی یک یا دو بار به صورت تفریحی از ماریجوانا استفاده کرده بودند.

تصاویر ام‌. آر. آی نشان داد بچه‌هایی که از گل استفاده می‌کنند، مقدار ماده خاکستری بیشتری در مناطقی از مغز که غنی از گیرنده‌های کانابینوئید است نسبت به بچه‌هایی که از این ماده استفاده نمی‌کنند، وجود دارد.

محققان همچنین دریافتند که بزرگترین تفاوت در میزان ماده خاکستری در ناحیه آمیگدال است که نقش مهمی در درک ترس و سایر فرآیندهای مربوط به احساسات دارد. همچنین این تفاوت در هیپوکامپ که در شکل‌گیری حافظه و توانایی‌های درک فضا دخیل است، دیده شد.

ماده خاکستری(Grey matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است.

ماده خاکستری از جسم نورون‌ها، نوروپیل‌ها، آکسون‌های غیر میلینه، سلول‌های گلیال و مویرگ‌ها تشکیل شده است. در مغز اصولا بافت خاکستری سطحی‌تر از ماده سفید است.

محققان نوشتند: این مطالعه شواهدی را ارائه می‌دهد که ساختار مغز و اثرات شناختی فقط با یک یا دو بار مصرف شاه‌دانه در نوجوانی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مصرف گل می‌تواند فرآیند خودترمیمی مغز را که باعث بهبود کارایی مغز می‌شود، مختل کند.

این مطالعه معنای افزایش حجم ماده خاکستری مغز را مشخص نکرده است، اما گاراوان و همکارانش گفتند که افزایش ماده خاکستری با رشد طبیعی نوجوانان در تضاد است.

گاراوان توضیح داد که در 14 سالگی، مناطق غشایی مغز یک روند نازک شدن را پیش می‌گیرند که باعث بهبود کارایی مغز و ارتباط آن می‌شود.

وی گفت: بنابراین یک احتمال این است که استفاده از شاه‌دانه این فرآیند را مختل کرده و در نتیجه باعث افزایش حجم ماده خاکستری در مغز و اختلال بلوغ در مصرف کنندگان می‌شود. احتمال دیگر این است که استفاده از شاه‌دانه به رشد نورون‌ها و ارتباط بین آنها منجر می‌شود.

این مطالعه اولین مطالعه‌ای نیست که اثرات گل کشیدن را در مغز نوجوانان نشان می‌دهد. در یک مطالعه در سال 2017 محققان دریافتند گل می‌تواند باعث از دست رفتن حافظه در نوجوانان شود.

همچنین یک مطالعه دیگر نشان داده است که نوجوانانی که سال‌ها به صورت روزانه ماریجوانا مصرف می‌کنند در معرض خطر رشد غیرعادی هیپوکامپ هستند.

مطالعه حاضر در مجله JNeurosci منتشر شده است.


کد خبرنگاری
678880
تهیه و تنظیم توسط:
محمد امینی
ناشر: 24 خبر | مشاهده جزئیات
کد خبر: 11443089 | منبع: ایسنا | ناشر: 24 خبر
http://www.24khabar.com/news/11443089/مصرف-گل-حتی-برای-یک-بار-ساختار-مغز-را-تغییر-می‌دهد/